Prima pagină » Știri externe » Torje: De război se pregătesc America și Siria, noi ne pregătim de un meci decisiv cu Ungaria

Torje: De război se pregătesc America și Siria, noi ne pregătim de un meci decisiv cu Ungaria

Torje: De război se pregătesc America și Siria, noi ne pregătim de un meci decisiv cu Ungaria
Mijlocașul Gabriel Torje a declarat, luni, într-o conferință de presă, că Statele Unite ale Americii și Siria se pregătesc de război, nu echipa națională a României, precizând că jucătorii primei reprezentative se antrenează pentru un meci decisiv cu Ungaria.

Mijlocașul Gabriel Torje a declarat, luni, într-o conferință de presă, că Statele Unite ale Americii și Siria se pregătesc de război, nu echipa națională a României, precizând că jucătorii primei reprezentative se antrenează pentru un meci decisiv cu Ungaria.

Întrebat dacă jucătorii sunt pregătiți de război înaintea întâlnirii cu selecționata Ungariei din preliminariile CM 2014, Torje a răspuns: „De război se pregătesc America și Siria, noi ne pregătim de un meci 11 contra 11 cu Ungaria în care vom da totul, sută la sută. E un meci decisiv de totul sau nimic. Trebuie să fim încrezători că formăm o echipă valoroasă și conștienți că meciurile bune pe care le-am făcut în grupă până acum nu sunt întâmplătoare”.

Torje susține că meciul cu Ungaria nu poate fi considerat nici măcar unul istoric, pentru că nu se dispută cu „calificarea pe masă”. „Știm toți cât de importantă este această dublă (n.r.- cu Ungaria și Turcia). Cu Ungaria este un meci decisiv pentru noi, pentru întreaga Românie. Nu cred însă că e un meci istoric. Meci istoric era dacă jucam cu calificarea pe masă, jucam și apoi mergeam direct la Mondiale”, a explicat el.

Faptul că jucătorii din lotul Ungariei sunt evaluați de site-urile de specialitate la sume de transfer mai mari decât cei ai României nu este un factor important, în opinia lui Gabriel Torje. „Dacă e să ne luăm după statistici, după transfermarket sau alte astfel de lucruri, atunci Ungaria are jucători mai valoroși. Deci o echipă mai valoroasă din punct de vedere al statitisticii, dar pe teren e cu cu totul altceva. Suntem 11 contra 11 și la sfârșitul jocului vom vedea care au fost mai buni”, a menționat Torje.

Fotbalistul susține că starea gazonului de pe Arena Națională poate ajuta echipa națională a României. „Sper să fie un gazon bun, pentru că asta ne va ajuta. Un gazon bun este în avantajul nostru pentru că suntem o echipă mai tehnică, iar Ungaria una care se bazează mai mult pe condiția fizică”, a afirmat el.

Prima reprezentativă are nevoie de susținerea necondiționată a suporterilor la partida cu Ungaria pentru a spera la calificare, este de părere mijlocașul echipei Udinese. „La fiecare meci sunt oameni care sunt nemulțumiți, chiar dacă noi câștigăm. Uneori nu le convine că am primit un gol sau că nu am câștigat cu 5-6-0. Dar eu cred că la acest meci stadionul va fi plin și lumea ne va susține. Pentru că nu e doar meciul nostru, este meciul tuturor, al întregii Românii. Avem nevoie de suporteri să ne susțină 95 de minute și cred că împreună putem trece cu bine peste acest meci”, a mai spus Torje.

România va întâlni Ungaria la 6 septembrie și Turcia la 10 septembrie, ambele întâlniri urmând să aibă loc pe Arena Națională, de la ora 21.00, în preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cum a reușit România să exporte banane în valoare de 3,4 milioane de euro?