Prima pagină » Știri externe » Trump, despre posibile agresiuni din partea Rusiei: SUA vor acționa sub incidența articolului 5

Trump, despre posibile agresiuni din partea Rusiei: SUA vor acționa sub incidența articolului 5

Trump, despre posibile agresiuni din partea Rusiei: SUA vor acționa sub incidența articolului 5
Președintele SUA Donald Trump a declarat vineri, răspunzând unei întrebări din partea presei române, că Statele Unite ale Americii "sunt acolo ca să protejeze" în cazul unei agresiuni militare și a dat asigurări că va fi respectat articolul 5.

Președintele SUA Donald Trump a fost întrebat, în cadrul conferinței de presă comune cu președintele Klaus Iohannis dacă vede, la fel care multe state din Europa, o amenințare din partea Rusiei și dacă SUA vor acționa sub incidența articolului 5 în situația în care vreun stat din Flancul Estic se va afla sub agresiune militară.

„Cu siguranță suntem acolo să protejăm și acesta este unul dintre motivele pentru care vreau ca oamenii să se asigure că avem resursele și forța necesare, plătind banii care sunt necesari pentru a avea acele resurse. Dar da, suntem angajați în a aplica articolul 5”, a răspuns președintele SUA Donald Trump.

Deși a cerut suplimentarea bugetelor militare, în cadrul reuniunii NATO de la Bruxelles, Donald Trump a evitat să asume angajamentul clar de respectare a Articolului 5 al Tratatului NATO, privind apărarea colectivă.

Pe fondul semnelor de întrebare, purtătorul de cuvânt al Casei Albe, Sean Spicer, a transmis ulterior că Donald Trump menține „deplin angajamentul” în favoarea Articolului 5, calificând drept „prostuțe” solicitările de a oferi asigurări explicite în acest sens.

Ce prevede Articolul 5

„Părțile convin că un atac armat împotriva uneia sau mai multora dintre ele, în Europa sau în America de Nord, va fi considerat un atac împotriva tuturor părților și, în consecință, sunt de acord că, dacă are loc un asemenea atac armat, fiecare dintre ele, în exercitarea dreptului la autoapărare individuală sau colectivă, recunoscut prin art. 51 din Carta Organizației Națiunilor Unite, va sprijini partea sau părțile atacate, prin realizarea imediată, individual și împreună cu celelalte părți, a oricărei acțiuni pe care o consideră necesară, inclusiv folosirea forței armate, în vederea restabilirii și menținerii securității în spațiul Atlanticului de Nord.

Orice astfel de atac armat și toate măsurile adoptate ca urmare a acestuia vor fi imediat aduse la cunoștință Consiliului de Securitate. Aceste măsuri vor înceta după adoptarea de către Consiliul de Securitate a măsurilor necesare pentru restabilirea și menținerea păcii și securității internaționale”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Satul din Europa, ocolit de turiști, unde se găsesc plaje liniștite și prețuri accesibile
Digi24
Culise despre presupusa acțiune de kompromat împotriva lui Trump la Moscova. Dezvăluirile unui fost ofițer KGB
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
O serie de crime zguduie Bulgaria: Un ONG care găzduiește tineri în tabere de vacanță, bănuit că s-a transformat în sectă
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Cine este Iuliana Dup de la Desafio! A trecut prin clipe groaznice când avea doar 15 ani: Cu cât creșteam, bătăile deveneau mai dese și mai dure
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Vehiculul născut din resturile armatei ruse. Cum a devenit buggy-ul „Predator” legenda frontului din Ucraina
Descopera.ro
Un oraș subteran colosal, găsit sub casa unui bărbat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
Telescopul Webb a găsit cea mai îndepărtată galaxie detectată vreodată: „Nu seamănă deloc cu ce am prezis”