Prima pagină » Știri externe » Trump pare să amâne suplimentarea trupelor în Afganistan, deși a aprobat-o: „SI se prăbușește”

Trump pare să amâne suplimentarea trupelor în Afganistan, deși a aprobat-o: „SI se prăbușește”

Trump pare să amâne suplimentarea trupelor în Afganistan, deși a aprobat-o:
Trump pare să amâne suplimentarea trupelor în Afganistan, deși a aprobat-o: "SI se prăbușește"

Întrebat de jurnaliști joi după-amiază, în cursul unei vizite la sediul Departamentului Apărării, despre suplimentarea efectivelor militare americane în Afganistan, Donald Trump a răspuns: „Vom vedea. Dar avem operațiuni foarte bune împotriva rețelei Stat Islamic. Rețeaua Stat Islamic se prăbușește rapid”.

Combaterea filialei regionale a organizației teroriste Stat Islamic este doar una dintre sarcinile campaniei militare de stabilizare a Afganistanului.

În urmă cu câteva săptămâni, Donald Trump i-a oferit secretarului Apărării, James Mattis, aprobarea pentru suplimentarea cu 3.900 de membri a efectivelor din Afganistan, aflate acum la nivelul de 8.500 de militari. Majoritatea militarilor americani din Afganistan au sarcina de a oferi susținere armatei afgane în confruntările cu insurgenții talibani.

Însă James Mattis nu a trimis încă militari suplimentari în Afganistan, iar unii oficiali americani au speculat că Pentagonul ori Președinția s-ar fi răzgândit.

„În mod clar, Donald Trump este foarte rezervat. Nici James Mattis nu este convins în privința logicii strategice a suplimentării trupelor (…)”, a explicat un fost oficial SUA care cunoaște evoluția dezbaterii.

Afirmațiile făcute joi de Donald Trump la Pentagon, unde s-a întâlnit cu principalii comandanți militari americani, riscă să amplifice incertitudinea privind suplimentarea trupelor și strategia în Afganistan.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stenograme ședința PSD. Grindeanu: „Bolojan a ieșit la racolat de parlamentari”. Lia Olguța Vasilescu: „Trebuie să arătăm că avem sânge în instalație”
Digi24
„Nu a condus în viața ei nici măcar un coteț de curci” Oana Gheorghiu îi răspunde Olguței Vasilescu: „Nivelul discursului e foarte jos”
Cancan.ro
'L-am văzut pe Valentin la...' Solcanu intervine în divorțul Codruței de Sanfira
Prosport.ro
Cât de sărac a fost oligarhul Rinat Ahmetov: „N-aveam toaletă în casă”. Unde dormea
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
Mediafax
UPDATE. DNA suspectează că liderul PSD, Radu Moldovan, ar avea proprietăți în Franța pe numele unor terți. Radu Moldovan a ajuns la spital. DNA îl anchetează și pe șeful CJ Sălaj, liberalul Dinu Iancu-Sălăjanu
Click
Câți bani ar fi câștigat Codruța Filip la „Desafío”! Suma încasată după eliminare
Digi24
„Rusia se pregătește concret pentru un război cu NATO”, avertizează serviciile secrete olandeze
Cancan.ro
DOLIU în lumea modei! A murit designerul Eugen Olteanu
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Imagini rare cu prezentatoarea tv! Tatăl arab îi impunea reguli stricte
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce documente este obligat să aibă polițistul asupra lui când iese cu radarul pe marginea drumului. Ce drepturi are șoferul
Descopera.ro
UMBRĂ misterioasă, observată pe Marte! Ce-ar putea fi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
Cum sună o erupție solară? Un eveniment rar, surprins chiar în momentul declanșării!