Prima pagină » Știri externe » Turcia, furioasă după ce un militar rus agită un lansator de rachete în Strâmtoarea Bosfor

Turcia, furioasă după ce un militar rus agită un lansator de rachete în Strâmtoarea Bosfor

Turcia, furioasă după ce un militar rus agită un lansator de rachete în Strâmtoarea Bosfor
Turcia și-a exprimat indignarea față de imagini, publicate de presa turcă, în care apare un militar rus ce pare să aibă asupra sa un lansator de rachete, în timp ce nava la bordul căreia se afla traversa Strâmtoarea Bosfor, relatează BBC News online.

Ministrul de Externe Mevlut Cavusoglu a denunțat incidentul drept o „provocare”.

Presa turcă a publicat imegini în care un rus ține un lansator de rachete pe umăr în timp ce se afla pe punte.

Relațiile ruso-turce s-au deteriorat semnificativ după ce Ankara a doborât un avion rusesc de război despre care a afirmat că a intrat în spațiul aerian turc.

De asemenea, un pilot rus a fost ucis, ceea ce a determinat Kremlinul să reacționeze cu furie și să impună sancțiuni economice.

În imaginile publicate de presa turcă apare un militar rus, la bordul navei Caesar Kunikov, cu baza la Sevastopol, în timp ce traversează Strâmtoarea Bosfor.

„Etalarea ostentativă a unei rachete de către un militar rus, la bordul unei nave rusești de război, sau a altor asemenea arme antiaeriene este o pură provocare”, a declarat Cavusoglu, citat de cotidianul Hurriyet.

Potrivit unui tratat din timpul Primului Război Mondial, Turcia este obligată să permită tuturor navelor să traverseze strâmtoarea, care străbate Istanbulul.

Strâmtoarea Bosfor este singura cale de acces a Flotei ruse la Marea Neagră către Mediterana și oceanele lumii.

Recomandarea video

Mediafax
Gigi Becali, dezvăluiri după întâlnirea cu Nicușor Dan la Cotroceni: „În PNL le e frică de Bolojan”
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
Cum arată cea mai urâtă casă din Timișoara: „A bătut-o pe aia de la București”
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
15 superputeri reale ale albinelor pe care oamenii de știință încă le studiază