Prima pagină » Știri externe » Ucraina a AVARIAT trei nave rusești din Marea Caspică într-un atac cu drone

Ucraina a AVARIAT trei nave rusești din Marea Caspică într-un atac cu drone

Dronele ucrainene au lovit pentru prima dată o bază navală rusă din Marea Caspică. Patru drone au fost filmate atacând portul Kaspiysk din Daghestan.

Serviciile de informații militare ucrainene au revendicat responsabilitatea pentru atac, spunând că forțele sale au lovit trei nave de război rusești în portul considerat până acum în afara razei de acțiune a dronelor ucrainene, scrie The Telegraph.

„Țintele au inclus navele de rachete Tatarstan și Daguestan. Nave mai mici purtătoare de rachete Proiect 21631 ar fi putut fi, de asemenea, avariate”, au anunțat serviciile de informații militare ucrainene.

Pagubele aduse navelor de război nu au putut fi confirmate independent.

Potrivit lui Anton Gerashchenko, fost consilier al ministerului de Interne de la Kiev, citat de Forbes, atacul a avariat trei nave, inclusiv două fregate din clasa Gepard – cele mai mari nave ale flotei – precum și o corvetă mai mică din clasa Buyan. Navele avariate ar putea reprezenta aproape o treime din forța Flotei Caspice.

Baza, un canal de Telegram cu legături strânse cu serviciile de securitate ale Rusiei, care a postat imagini ale atacului, a declarat: „Kaspiysk a fost atacat preliminar de o dronă A-22 Flying Fox”.

Baza a relatat, de asemenea, că aeroportul din Mahacikala, capitala Daghestanului, a fost închis temporar după atacul cu drone. Kaspiysk se află la aproximativ 10 mile sud de Mahacikala, un oraș de un milion de locuitori.

Dronele A-22 Flying Fox, un tip de aeronavă ușoară mică modificată, sunt considerate lente, dar fiabile și au una dintre cele mai lungi raze de acțiune dintre dronele din arsenalul Ucrainei.

Raidul împotriva orașului Kaspiysk nu este cea mai adâncă lovitură efectuată de dronele A-22 ale Ucrainei. În luna mai, o dronă de același tip a lovit o rafinărie de petrol din orașul Salavat, în Rusia, la mai mult de 800 de mile de linia frontului.

Atacul asupra Kaspiysk este al patrulea atac al Ucrainei adânc în interiorul Rusiei în această toamnă, conform Bloomberg.

În septembrie, Kievul a distrus un depozit mare de muniție la Toropets, la aproape 500 de kilometri de granița de nord a Ucrainei, și alt depozit de arme la Kotluban, la aproximativ 600 de kilometri distanță.

La sfârșitul lunii octombrie, drone ucrainene cu rază lungă de acțiune au lovit unitatea de producție militară din Dzerjinsk, la aproximativ 900 de kilometri de granița cu Ucraina, și au vizat centrul de instruire al forțelor speciale ruse din Cecenia, care se învecinează cu Daghestanul.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Planul de debarcare a lui Bolojan confirmat de PSD
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
21 aprilie 2026: Ziua în care vreme o ia razna în București. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
Incident la bordul unui avion TAROM: un pilot a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a zburat fără să fi dormit
Mediafax
Presa maghiară: Alegerile din Ungaria sunt oglinda în care se privește o Românie care stagnează
Click
Șoc la Disneyland Paris! Cozi infinite, copii plângând și o atracție celebră blocată: „Am fugit pe ușa de urgență!” Ce vedete s-au întors dezamăgite de acolo
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
Valentin Sanfira nu se mai ascunde! A dat fuga la ferma iubitei și s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Boala autoimună de care suferă Naba Salem. I s-a făcut rău în timpul probelor de la Survivor: „M-a luat panica și am început să tremur rău”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit în scutul magnetic al planetei Saturn