Prima pagină » Știri externe » Ucraina interzice zborurile companiilor rusești în cadrul sancțiunilor de război

Ucraina interzice zborurile companiilor rusești în cadrul sancțiunilor de război

Ucraina interzice zborurile companiilor rusești în cadrul sancțiunilor de război
Ucraina interzice zborurile companiilor rusești - începând de la 25 octombrie - în cadrul unei serii de sancțiuni pe care le impune Rusiei din cauza susținerii de către Moscova a separatiștilor din estul țării, a anunțat Guvernul de la Kiev, relatează Reuters în pagina electronică.

Kievul anunța săptămâna trecută că impune restricții unui număr de peste 90 de companii și grupuri, în principal din Rusia – inclusiv companiilor aeriene Transaero și Aeroflot- operatorul național aerian rus.

„În conformitate cu decizia Consiliului de Securitate, Guvernul Ucrainei adoptă hotărârea de a interzice zborurile companiilor (aeriene) rusești, în primul rând ale Aeroflot și Transaero, în Ucraina”, a declarat vineri premierul Arseni Iațeniuk, într-o ședință de Guvern în care a prezentat detaliile sancțiunilor.

„Avioanele rusești cu tricolorul rus pe ele n-au ce căuta pe aeroporturile din Ucraina”, a spus el, citat pe site-ul Guvernului.

Orice avioane care transportă echipament militar ori trupe au primit, de asemenea, interdicția de a zbura în spațiul aerian ucrainean, a adăugat Iațeniuk.

Ucraina acuză Rusia că trimite armament și trupe în ajutorul separatiștilor proruși, în lupta împotriva trupelor ucrainene, în estul țării, într-un conflict care s-a soldat cu aproape 8.000 de morți din aprilie 2014 încoace. Rusia dezminte orice implicare.

Kievul a impus, de asemenea, sancțiuni unui număr de aproximativ 900 de persoane, invocând motive legate de securitatea națională.

Aeroflot a anunțat că nu a primit nicio notificare oficială din Ucraina cu privire la decizia autorităților ucrainene.

„Doar dacă și doar atunci când Aeroflot primește o notificare oficială din partea autorităților aviatice din Ucraina, care să anunțe că au fost anulate zborurile, compania îi va informa pe pasageri și le va explica regulile de rambursare a biletelor”, a anunțat operatorul rus într-un comunicat.

Guvernul ucrainean a interzis, de asemenea, companiilor ucrainene de stat să folosească software rusesc, în special de la gigantul rus Kaspersky Lab.

Organizațiilor ucrainene de stat li s-a interzis totodată să folosească bunuri sau servicii produse de către companii rusești vizate de sancțiuni. „Guvernul insistă asupra implementării tuturor sancțiunilor stabilite prin decizia Consiliului de Securitate”, a subliniat Iațeniuk.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă