Prima pagină » Actualitate » Un avion sud-coreean a luat FOC în timp ce se pregătea să decoleze. Nu sunt victime

Un avion sud-coreean a luat FOC în timp ce se pregătea să decoleze. Nu sunt victime

Un avion sud-coreean a luat FOC în timp ce se pregătea să decoleze. Nu sunt victime
Un avion Airbus, aparținând companiei sud-coreene Air Busan, a luat foc marți pe Aeroportul Internațional Gimhae, în timp ce se pregătea să decoleze spre Hong Kong. 

Toți cei 169 de pasageri și cei șapte membri ai echipajului au fost evacuați, iar o persoană cu o rană minoră a fost transportată la spital, potrivit Reuters. Compania aeriană low-cost Air Busan face parte din grupul Asiana Airlines, care în decembrie a fost achiziționat de Korean Air. Avionul care a luat foc era un model Airbus A321, conform datelor FlightRadar24.

Incendiul a izbucnit în interiorul avionului, conform serviciului de pompieri. Agenția de știri sud-coreeană Yonhap a raportat că flăcările au izbucnit în zona cozii avionului.

Acest incident survine la o lună după cel mai grav dezastru aviatic din istoria recentă a Coreei de Sud, când un avion Jeju Air, care a sosit din Bangkok, s-a prăbușit pe pista aeroportului Muan în timpul unei aterizări de urgență, soldându-se cu moartea a 179 din cei 181 de pasageri.


Sursa Foto: Profimedia

Citește și: Apar primele DATE oficiale despre avionul prăbuşit în Coreea de Sud. Ce au descoperit anchetatorii după ce au studiat una dintre cutiile negre

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Erdogan scoate „MONEDA NATO”. 5 lire pentru Summitul de la Ankara, jumătate de milion în circulație
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
Cât a plătit un turist român pentru un cartuș de țigări, într-un duty-free din Turcia. A crezut că este o eroare!
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
Victoraș Micula, smerit la o mănăstire din Oradea: „Am dus cu roaba bolovani. Munca m-a făcut să îmi schimb valorile”
Mediafax
Românii folosesc tot mai puține vouchere de vacanță. Scăderea descurajează turismul în țară
Click
Ce s-a întâmplat cu fața Iuliei Albu. A apărut cu bandaje la ochi și vânătăi. Explicația vedetei
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
Orașul din România în care șoferii sunt amendați cu 5.000 de lei dacă își lasă mașinile murdare pe domeniul public
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anul 2000, pe când era toată naturală. Transformarea spectaculoasă a vedetei de-a lungul anilor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Când este cel mai bun moment să verifici presiunea în anvelope: la rece sau la cald?
Descopera.ro
De ce avem 2 plămâni și doar o singură inimă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Astronomii ar fi surprins o galaxie timpurie chiar în timp ce se „stingea”