Prima pagină » Știri externe » Un mort și 15 răniți în urma unei revolte la o închisoare din Rusia

Un mort și 15 răniți în urma unei revolte la o închisoare din Rusia

Un mort și 15 răniți în urma unei revolte la o închisoare din Rusia
Un mort și 15 răniți în urma unei revolte la o închisoare din Rusia

Elena Nikișova, purtătoarea de cuvânt a departamentului regional al Administrației federale a penitenciarelor, a declarat joi că un deținut a murit în timpul operației, după ce a fost evacuat de la închisoarea Nijnîi Novgorod de pe râul Volga.

Nikișova a declarat că opt deținuți prezintă răni grave, dar niciun gardian sau membru al personalului civil nu a avut de suferit în urma violențelor.

Autoritățile au declarat că aproximativ 100 de deținuți au declanșat un incendiu la două clădiri miercuri, au distrus camerele de securitate și mobilierul și au atacat alți deținuți.

Potrivit Interfax, deținuții s-au plâns de acțiunile „ilegale” ale oficialilor în trecut. Mediazona, un site care relatează despre abuzurile asupra deținuților, i-a citat pe unii dintre ei care afirmau că deținuții bolnavi de tuberculoză au fost obligați să lucreze până la 12 ore pe zi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Favorita la câștigarea Eurovisionului ar putea influența retragerea Israelului din concurs
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Vremea o ia razna în România! Ce au anunțat meteorologii pentru următoarele săptămâni?