Prima pagină » Știri externe » Un nou scenariu al propagandei de la Phenian. Cum ar fi încercat CIA să-l asasineze pe Kim Jong-Un

Un nou scenariu al propagandei de la Phenian. Cum ar fi încercat CIA să-l asasineze pe Kim Jong-Un

Un nou scenariu al propagandei de la Phenian. Cum ar fi încercat CIA să-l asasineze pe Kim Jong-Un
Coreea de Nord acuză Statele Unite cu privire la încercarea de a-l asasina pe liderul suprem al țării, Kim Jong-Un.

Agenția de știri a Coreei de Nord (KCNA) admite că CIA a încercat să folosească substanțe chimice sau o otravă bilogică pentru a-l ucide pe Kim Jong-Un, susținând că această acțiune arată că SUA este principalul vinovat care stă în spatele terorismului, potrivit The Independent. 

Agenția, văzută drept mijlocul de propagandă având ca țintă Partidul Muncitoresc nord-coreean a scris: „În luna mai a acestui an, un grup de teroriști câinoși, care s-au infiltrat în țara noastră la ordinul CIA și al serviciului de informații sud-coreean cu scopul de acționa cu substanțe biologice și chimice împotriva conducătorilor noștri, a fost prins. Acest demers arată adevărata față a Statelor Unite și adevăratul vinovat care stă în spatele terorismului”. 

KCNA a afirmat, de asemenea, că SUA „își schimbă culorile” precum un „cameleon”, așa încât să justifice faptul că răstoarnă guvernele din alte state. 

Agenția acuză Washingtonul că folosește războiul împotriva terorismului doar pentru a justifica intervențiile Statelor Unite în Afganistan, Irak și Libia. 

Coreea de Nord este la cuțite cu Statele Unite, iar tensiunile s-au intensificat în urma ultimului test balistic, moment în care Donald Trump a afirmat că acțiuni de acest fel îl vor determina să „distrugă total” statul comunist. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică