Prima pagină » Știri externe » Ungaria începe, de la 1 august, vaccinarea cu a treia doză. Vaccinul, obligatoriu pentru cadrele medicale

Ungaria începe, de la 1 august, vaccinarea cu a treia doză. Vaccinul, obligatoriu pentru cadrele medicale

Ungaria începe, de la 1 august, vaccinarea cu a treia doză. Vaccinul, obligatoriu pentru cadrele medicale
Ungaria începe, de la 1 august, vaccinarea cu a treia doză. Vaccinul, obligatoriu pentru cadrele medicale

Ungaria va începe, de la 1 august, vaccinarea cu cea de-a treia doză de vaccin împotriva COVID-19, a anunțat vineri premierul Viktor Orban.

Totodată, acesta a mai spus că Guvernul a decis că vaccinarea va deveni obligatorie în cazul cadrelor medicale, informează Digi24.

Premierul a adăugat că medicii vor decide ce vaccin ar trebui folosit pentru cea de-a treia doză. Aceasta va fi administrată la o distanță de cel puțin patru luni față de cea de-a doua doză, în cazul în care medicii nu vor recomanda o altă abordare.

Din cauza variantei Delta, persoanele care încă nu sunt vaccinate reprezintă un pericol mai mare ca oricând, a spus Orban.

Acesta a adăugat că vârstnicii care nu au vrut să se vaccineze până acum vor primi vizite personale pentru a fi convinși.

Ungaria: Campania de vaccinare ajunge și în școli

Premierul Orban a mai anunțat că, în toate școlile din țară, în primele zile ale noului an școlar (1 și 2 septembrie), copiii cu vârste între 12 și 16 ani se vor putea vaccina.

El a spus că 13-14% dintre copiii cu vârste cuprinse între 12 și 15 ani au fost deja vaccinați, la fel ca 45% dintre adolescenții cu vârste între 16 și 18 ani.

Ungaria, ţară cu 10 milioane de locuitori, a fost printre cele mai rapide din Uniunea Europeană în privinţa vaccinării cetăţenilor, dar ritmul a încetinit în ultimele săptămâni, informează Reuters.

Ungaria a fost şi singurul stat din UE care a folosit pe scară largă vaccinuri din Rusia şi China, neautorizate de agenţia europeană de profil.

Celelalte vaccinuri folosite au fost cele ale companiilor occidentale Pfizer/BioNTech, Moderna şi AstraZeneca.

Până joi, Ungaria a vaccinat peste 5,55 milioane de persoane şi a raportat 808.661 de cazuri de infectare cu coronavirus şi 30.013 decese.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Camerele de „descărcare a furiei”, pe val. De ce majoritatea clienților sunt femei?