Prima pagină » Știri externe » Unsprezece persoane au murit în Afganistan, după prăbușirea unui avion militar

Unsprezece persoane au murit în Afganistan, după prăbușirea unui avion militar

Unsprezece persoane, inclusiv șase militari americani, au murit vineri dimineața, după ce un avion american militar de transport, de tip C-130, s-a prăbușit în Afganistan, relatează AP în pagina electronică.

Avionul s-a prăbușit pe aerodromul de la Jalalabad, în estul Afganistanului, la miezul nopții de joi spre vineri.

Un purtător de cuvânt al celei de-a 455-a Escadre expediționare de la aerodromul din Bagram a declarat că șase militari, inclusiv membrii echipajului avionului, au murit, dar și cinci pasageri civili.

Celelalte cinci victime sunt contractori civili ai forței internaționale conduse de către americani, potrivit Reuters.

Armata americană a anunțat o anchetă cu privire la cauzele prăbușirii. Un oficial american a declarat sub protecția anonimatului, deoarece nu era autorizat să vorbească despre incident, că nu există indicii cu privire la tiruri inamice.

În 2011, talibanii au doborât un elicopet militar american de tip Chinook, omorând cele 38 de persoane de la bord.

Aproximativ 1.000 de membri ai forțelor coaliției se află în estul Afganistanului, inclusiv din Statele Unite și Polonia, dar și aproximativ 4.000 de militari afgani, potrivit NATO.

În prezent, în Afganistan se află aproximativ 9.800 de militari americani. Numărul acestora urmează să scadă ușor până la sfârșitul anului.

Prăbușirea a avut loc la doar câteva ore după ce trupele afgane au cucerit, joi, centrul orașului Kunduz (nord), în urma unor confruntări aprige cu militanți talibani, la trei zile după ce au pierdut capitala provincială. Talibanii luptă să revină la putere din 2001, când au fost înlăturați de o coaliție condusă de americani.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
INCREDIBIL! Echipajul s-a ÎMBĂTAT înainte de un zbor de peste ocean. Avionul NU A MAI DECOLAT
Digi24
Primul sondaj după căderea Guvernului Bolojan. Cine e liderul politic în care românii au acum cea mai mare încredere
Cancan.ro
Ultimul mesaj al pilotului care s-a aruncat din avion. Detalii tulburătoare din anchetă
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Eroarea strategică a NATO de la Ankara. Arma invizibilă prin care China poate paraliza radarele și muniția
Mediafax
Când va executa Marine Le Pen pedeapsa dacă ajunge PREȘEDINTE?
Click
Adela Popescu și Radu Vâlcan au schimbat Bucureștiul pe viața la țară. Noi imagini cu casa de la Șușani: „Ne-am mutat sediul aici și sunt foarte încântată”
Digi24
Pe cine ar vota românii dacă ar fi alegeri. Cum a evoluat intenția de vot după două luni de criză politică
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Rezultate Bacalaureat 2026. Rata de promovare a crescut la 74,8%, iar 45 de absolvenți au obținut media 10
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Un crab a supraviețuit într-o sticlă de plastic pe mare timp de două luni