Prima pagină » Știri externe » Viviane Reding denunță folosirea romilor în campania pentru alegerile municipale din Franța

Viviane Reding denunță folosirea romilor în campania pentru alegerile municipale din Franța

Viviane Reding denunță folosirea romilor în campania pentru alegerile municipale din Franța
Comisarul european pentru Justiție Viviane Reding a criticat dur polemica din Franța cu privire la romi, declanșată de ministrul francez de Interne Manuel Valls, în contextul campaniei electorale pentru alegerile municipale franceze, relatează postul France Info.

Comisarul european pentru Justiție Viviane Reding a criticat dur polemica din Franța cu privire la romi, declanșată de ministrul francez de Interne Manuel Valls, în contextul campaniei electorale pentru alegerile municipale franceze, relatează postul France Info.

„Urmează alegeri în Franța”, a declarat vicepreședinta Comisiei Europene (CE) pentru postul național francez de radio, după care și-a exprimat mirarea față de faptul că nu sunt utilizate fonduri puse la dispoziție de către Uniunea Europeană (UE) în vederea soluționării problemelor cu care se confruntă comunele.

„Dacă nu mă înșel, urmează alegeri în Franța. De fiecare dată când nu se vrea să se vorbească despre lucruri importante ca bugetul sau datoriile, se recurge la romi”, a declarat Reding. „Problema ar fi putut să fie rezolvată deja de câțiva ani”, a subliniat înaltul oficial european. „Mă mir”, a insistat ea.

Întrebată dacă „romii au vocația să revină în Bulgaria și România”, așa cum cere ministrul francez de Interne Manuel Valls, Reding a răspuns că „avem reguli europene care au fost semnate de Franța, reguli despre libera circulație a cetățenilor europeni. Și nu sunt romi, sunt persoane. Doar un judecător poate să decidă că pot fi evacuați, dacă au făcut ceva care este împotriva legilor statului în discuție”.

„Există suma de 50 de miliarde de euro pusă la dispoziție, bani care nu sunt folosiți. Mă întreb de ce”, a continuat Reding, fără să precizeze că această sumă este diponibilă la nivelul întregii Uniuni. „Lucrurile sunt lăsate să devină imposibile și nu se depun eforturi de integrare. Noi am pus banii pemasă. Ei le-ar putea servi primarilor, dar văd că aceste sume de bani nu sunt utilizate”, a reproșat vicepreședinta CE.

„Franța a semnat o strategie națională de integrare a romilor”, a mai continuat Reding, adăugând că „banii nu ajung acolo unde trebuie să ajungă, în comune, la primari, acolo unde există probleme”.

Nu este pentru prima dată când atitudinea Parisului față de romi este criticată de Comisia Europeană. În 2010, când era președinte Nicolas Sarkozy, Franța a fost amenințată cu sancțiuni. Dar și 2012, în urma unor declarații ale ministrului Valls.

Recomandarea video

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Motivul psihologic pentru care unii oameni devin mai fericiți odată cu vârsta, iar alții nu