Prima pagină » Știri externe » Zeci de morți în Brazilia în urma inundațiilor și alunecărilor de teren

Zeci de morți în Brazilia în urma inundațiilor și alunecărilor de teren

Zeci de morți în Brazilia în urma inundațiilor și alunecărilor de teren
Ploile puternice care s-au abătut în decembrie asupra sud-estului Braziliei s-au soldat până acum cu cel puțin 44 de morți și peste 60.000 de refugiați și persoane fără adăpost în statele Espirito Santo și Minas Gerais, relatează AFP.

Ploile puternice care s-au abătut în decembrie asupra sud-estului Braziliei s-au soldat până acum cu cel puțin 44 de morți și peste 60.000 de refugiați și persoane fără adăpost în statele Espirito Santo și Minas Gerais, relatează AFP.

În statul Espirito Santo, vecin cu Rio de Janeiro, 27 de morți au fost înregistrați în urma precipitațiilor apreciate de autorități ca fiind cele mai puternice din ultimii 90 de ani, a transmis apărarea civilă în cel mai recent bilanț, precizând că doar joi au murit opt persoane.

Doar în acest stat, 61.379 de persoane au fost evacuate.

„Va trebui să reconstruim statul”, a afirmat guvernatorul Renato Casagrande. În localitățile inundate, numeroase poduri și drumuri au fost distruse.

În statul Minas Gerais, unde ploile au început să cadă din octombrie și s-au intensificat în cursul ultimelor zile, au fost înregistrați 17 morți și 4.150 de persoane au fost nevoite să își abandoneze casele.

O femeie în vârstă de 56 de ani a murit de Crăciun într-o alunecare de teren care i-a îngropat casa la Juiz de Fora, la 278 de kilometri de capitala statului Belo Horizonte, a precizat apărarea civilă.

Săptămâna trecută, șase persoane din aceeași familie, printre care un copil în vârstă de 7 ani, au murit într-o altă alunecare de teren care le-a îngropat casa din Sardoa, în estul Minas Gerais.

În total 79 de comune din această provincie sunt afectate iar în 26 dintre ele a fost decretată starea de urgență.

Președinta Dilma Rousseff a vizitat marți, în ajunul Crăciunului, zonele sinistrate din Espirito Santo și a promis ajutor guvernamental familiilor afectate.

În ianuarie 2011, la câteva zile după preluarea funcției de către Rousseff, peste 900 de persoane au murit în regiunea muntoasă a Rio de Janeiro din cauza ploilor torențiale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Fenomene meteo foarte periculoase în Capitală. Bucureștenii, sfătuiți să evite deplasările în aceste zile, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Șoferii care au parcat pe trotuar s-au trezit cu roțile blocate. Primăria a postat imaginile pe TikTok
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?