Prima pagină » Justiție » Cum și-ar fi torturat fostul director al CFR cei trei copii: I-a obligat să se uite la filme porno și i-a amenințat cu moartea, spunând că îi va băga „jos”, lângă mama lor moartă

Cum și-ar fi torturat fostul director al CFR cei trei copii: I-a obligat să se uite la filme porno și i-a amenințat cu moartea, spunând că îi va băga „jos”, lângă mama lor moartă

Cum și-ar fi torturat fostul director al CFR cei trei copii: I-a obligat să se uite la filme porno și i-a amenințat cu moartea, spunând că îi va băga „jos”, lângă mama lor moartă
Raport ONU: Forțele ruse au violat și torturat copii în Ucraina

Ies la iveală detalii îngrozitoare despre modul în care și-ar fi torturat Nicolae-Ciprian Vrânceanu, fost director general al Telecomunicaţii CFR SA, cei trei copii. Procurorii spun că i-ar fi obligat să se uite la filme porno, chiar dacă unul dintre minori avea doar 11 ani, și i-a amenințat cu moartea, spunând că îi va băga „jos”, lângă mama lor moartă.

Calvarul a început pentru cei trei copii imediat ce mama lor a murit, din cauze unei boli grave. Din ianuarie 2020 până în luna octombrie a acestui an, Vrânceanu și-ar fi chinuit fiii în mod constant.

El i-ar fi „forțat să stea în genunchi, să își ceară scuze și să îi sărute mâna”, dar și să stea pe scaun în timp ce erau obligați să participe la niște „ședințe” unde fostul șef din CFR le ținea prelegeri.

„Dacă vreunul dintre copii îndrăznea să se opună celor povestite, acesta era înjurat şi lovit. Prelegerile vizau chestiuni de natură a le periclita grav dezvoltarea intelectuală și morală”, se arată în rechizitoriul procurorilor.

Amenințări cu moartea

Anchetatorii continuă și spun că bărbatul l-a lovit pe unul dintre copii cu pumnii în zona feței și a pieptului.

„A amenințat-o cu moartea pe aceeași persoană vătămată, respectiv că o va băga “jos” lângă mama sa.

A obligat pe toate cele trei persoane vătămate, una dintre ele în vârstă de 11 ani la momentul respectiv, să vizioneze o înregistrare care surprindea întreținerea de raporturi sexuale, de natură a le periclita grav dezvoltarea morală”, se mai arată în actul de sesizare a instanței, citat de Ziare.com.

Arestat pentru următoarele 30 de zile

Nicolae-Ciprian Vrânceanu, fost director general al Telecomunicaţii CFR SA, a fost reținut vineri, 11 noiembrie, de polițiștii din Brașov într-un dosar în care este acuzat de violență în familie, rele tratamente aplicate minorului și amenințare. Ulterior, pe numele lui a fost emis un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Copiii săi sunt cei care l-au reclamat, susțin surse apropiate de anchetă. Nicolae Ciprian Vrânceanu a fost reținut pentru audieri, ancheta fiind coordonată de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Brașov.

Potrivit unor surse citate de ziare.com, Vrânceanu a fost reclamat pentru abuzuri chiar de către copiii săi. Cei trei băieți, doi dintre ei minori, își acuză tatăl de fapte greu de imaginat. Copiii și-au pierdut mama acum doi ani, iar de atunci se pare că au avut parte de umilințe și amenințări din partea tatălui.  În prezent, băieții minori se află în custodia Direcției pentru Protecția Copilului Brașov.

Nicolae-Ciprian Vrânceanu are și alte probleme cu legea. El a fost trimis în judecată de DNA pentru fapte de corupție

Fostul director general al Telecomunicații CFR SA a fost recent trimis în judecată de procurorii anticorupție într-un dosar în care este acuzat de abuz în serviciu, după ce ar fi încheiat zeci de contracte care nu erau necesare, creându-se un prejudiciu de peste 3 milioane de lei. Dosarul a fost înregistrat în data de 25 octombrie 2022 pe rolul Tribunalului București și nu a primit încă un termen de judecată.

„În perioada 2009-2010, inculpatul Vrânceanu Ciprian-Nicolae, în calitate de director general al SC Telecomunicații CFR SA, prin încălcarea atribuțiilor de serviciu, ar fi încheiat în mod fraudulos, în dauna societății comerciale pe care o conducea, 57 de contracte cu 27 de societăți comerciale, avocați sau persoane fizice autorizate, contracte având ca obiect prestarea unor servicii (în special de audit, certificare, consultanță, evaluare profesională, lucrări de construcții) sau livrarea unor bunuri (aplicații IT) care nu erau necesare. De asemenea, inculpatul ar fi efectuat sau ar fi dispus efectuarea plăților în baza contractelor amintite, deși o parte din aceste servicii nu s-au executat sau executarea a fost formală, simulată, iar bunurile fie nu au fost livrate, fie nu erau corespunzătoare, utilizabile. Beneficiarii contractelor frauduloase ar fi fost cunoștințe, prieteni, colegi de partid sau foști colegi de serviciu.

Prin activitățile descrise s-ar fi cauzat un prejudiciu în cuantum de 3.152.699 lei. Societatea Telecomunicații CFR SA s-a constituit parte civilă în cauză”, se arată în comunicatul din 3 noiembrie al DNA.

Potrivit presei locale, Ciprian Vrânceanu provine din mediul de afaceri privat, îndeplinind până la numirea în fruntea Telecomunicații CFR funcții de conducere în cadrul operatorului național de telecomunicații, Romtelecom.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce efect are plictiseala asupra COPIILOR. Detaliul ignorat de părinți: Mare grijă!
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
Mediafax
Patronii au anunțat ce se va întâmpla în următoarele TREI luni. Ce ne așteaptă, de fapt, la începutul lui 2026
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Unde e trecută norma de poluare în Cartea Mașinii. Impozitul auto 2026 depinde de această informație
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Cercetătorii s-au întrebat cum este cel mai bine să crești un copil talentat. Iată ce răspuns au găsit!