Prima pagină » Justiție » Mihai Chirica, trimis în judecată de DIICOT pentru constituirea unui grup infracțional / Funcționari din Primăria Iași și oameni de afaceri, implicați

Mihai Chirica, trimis în judecată de DIICOT pentru constituirea unui grup infracțional / Funcționari din Primăria Iași și oameni de afaceri, implicați

Carla Adamescu
Mihai Chirica, trimis în judecată de DIICOT pentru constituirea unui grup infracțional / Funcționari din Primăria Iași și oameni de afaceri, implicați

Primarul Iașului, Mihai Chirica, a fost trimis în judecată de DIICOT, într-un nou dosar penal, alături de alți 26 de inculpați. Printre aceștia sunt, actuali și funcționari din Primăria Iași și Poliția Locală, oameni de afaceri sau angajați ai unor firme care activează în domeniul imobiliar.

Dosarul a fost înregistrat, viner, pe rolul Curții de Apel Iași.

Acesta este cel de-al treilea dosar penal în care Chirica este trimis în judecată, după cele cunoscute opiniei publice drept „Skoda” și „Flux”. Acest al treilea dosar este cunoscut drept „Veranda”.

Chirica este acuzat de constituirea unui grup infracțional organizat, abuz în serviciu, luare de mită, trafic de influență, uzurparea funcției, fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals, evaziune fiscală, delapidare, spălare de bani.

Dosarul „Veranda”

Primarul municipiului Iaşi a fost trimis în judecată de DIICOT în dosarul„Veranda”, în legătură cu emiterea ilegală a unor autorizaţii de construire, beneficiar fiind omul de afaceri Cristin Zămosteanu.

În fața justiției au ajuns, vineri, și arhitectul şef, Alexandru Mustiaţă, şeful Direcţiei Juridice, Cristina Oţeleanu, şi Raluca Mocanu – fost arhitect şef al municipiului Iaşi.

Ancheta vizează procedura de autorizare a executării lucrărilor de construcţii de către dezvoltatori imobiliari care s-au folosit de conexiunile cu funcţionari din administraţia publică locală cu atribuţii în domeniul emiterii şi urmăririi respectării documentaţiilor de urbanism, conform Agerpres.

Cei 20 de inculpați din acest dosar sunt acuzați de fraude în urbanism, după ce au permis în 2019 supraetajarea Halei Centrale, centru comercial din centrul Iașiului, în condițiile în care, cu trei ani mai devreme, tot primăria respinsese o astfel de solicitare.

Vă recomandăm să citiți și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Fibrele, noul „trend” în nutriție: cât de mult este, de fapt, sănătos?