Prima pagină » Justiție » UPDATE | 120 de infracțiuni constatate după perchezițiile de la Autovit, care i-au vizat pe comercianții care vindeau produse de lux contrafăcute

UPDATE | 120 de infracțiuni constatate după perchezițiile de la Autovit, care i-au vizat pe comercianții care vindeau produse de lux contrafăcute

Percheziții de amploare la centrul comercial Autovit, din Sectorul 4 al Capitalei. Sunt vizați comercianți care vindeau produse de lux contrafăcute. Unul dintre vânzători s-a încuiat în magazin, au afirmat, pentru GÂNDUL, surse judiciare. 

UPDATE – Au fost constatate 120 de infracțiuni

În urma perchezițiilor efectuate au fost ridicate aproape 17.000 de bunuri contrafăcute, prejudiciul estimativ fiind de 6.500.000 lei. De asemenea, au fost constatate 120 de infracțiuni.

Știrea inițială:

„Duminică, 11 decembrie 2022, polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București desfășoară o acțiune într-un complex comercial, pe linia combaterii comercializării de produse purtând o marcă identică sau similară cu o marca înregistrată pentru produse identice ori similare”, a transmis Poliția București.

În total, sunt făcute 88 de percheziții și vor fi făcute simultan mai multe controale la persoane care comercializează produse contrafăcute.

Vă recomandăm să citiți și: Vicepreşedinta Parlamentului European, demisă de Roberta Metsola. Tatăl Evei Kaili a fost prins cu o valiză plină cu bani

Unul dintre vânzători s-a încuiat în magazin

Surse judiciare au spus, pe GÂNDUL, că, atunci când au intrat mascații, unul dintre vânzători s-a baricadat în magazin.

Când oamenii legii i-au spus că vor sparge ușa, el a deschis-o de bunăvoie. Când au intrat mascații, magazinul era gol.

Ulterior, polițiștii și-au dat seama că magazinul e mai scurt în lungime în interior decât la exterior.

Astfel, ei și-au dat seama că individul ascunsese marfă de contrabandă în perete.

La acțiune participă luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale și jandarmi din cadrul D.G.J.M.B.

Activitatea se desfășoară sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4.

Vă recomandăm să citiți și: Povestea românului Adrian Ursache, fost „Mister Germania”, care a vrut să ia cu asalt Bundestagul. Cum a devenit membru în „Cetățenii Reich-ului”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Iubita lui Cristiano Ronaldo, în costum de baie în vacanța din Golful Persic
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Iată cum căsătoria te poate feri de obezitate!