Prima pagină » Magazin » Cât de mare este pericolul apelor contaminate din Rio de Janeiro. Ce pățesc înotătorii și cei care înghit apă?

Cât de mare este pericolul apelor contaminate din Rio de Janeiro. Ce pățesc înotătorii și cei care înghit apă?

Cât de mare este pericolul apelor contaminate din Rio de Janeiro. Ce pățesc înotătorii și cei care înghit apă?
Jocurile Olimpice de la Rio de anul acesta au fost măcinate de mai multe probleme, de la scandalul doping-ului, frica infecției cu virusul Zika, instabilitatea politică din Brazilia, rata crescută a criminalității și dezbaterile privind salubritatea apei din orașul gazdă.

Jocurile Olimpice de la Rio de anul acesta au fost măcinate de mai multe probleme, de la scandalul doping-ului, frica infecției cu virusul Zika, instabilitatea politică din Brazilia, rata crescută a criminalității și dezbaterile privind salubritatea apei din orașul gazdă.

Săptămâna trecută s-a speculat că doar trei linguri din apă contaminată ar putea periclita sănătatea atleților.

The Associated Press (AP) a publicat un articol în care doctorul Valerie Harwood, director al Department of Integrative Biology de la Universitatea din Florida de Sud, a sfătuit turiștii și atleții să ,,nu își bage capul sub apă”.

Recentele temeri au apărut după ce AP a publicat un studiu realizat pe o durată de 16 luni asupra căilor navigabile din Rio de Janeiro, locul în care olimpicii (văslași, înotători) vor concura. Aceștia au analizat și apa mărilor în care se vor scălda turișii. Cea mai afectată zonă este laguna Rodrigo de Freitas, locul în care vor fi organizate evenimentele de canotaj și navigație. Într-o mostră extrasă în martie 2015, AP a descoperit 1,73 de miliarde de adenoviruși per litru de apă.

Citește continuarea în Descoperă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?