Prima pagină » Magazin » Câte fructe și legume trebuie să mănânci zilnic dacă vrei să trăiești mai mult

Câte fructe și legume trebuie să mănânci zilnic dacă vrei să trăiești mai mult

Câte fructe și legume trebuie să mănânci zilnic dacă vrei să trăiești mai mult
Consumul zilnic a aproximativ șapte porții de fructe și legume poate prelungi semnificativ viața, arată rezultatele unor studii recente.

Cercetătorii de la University College London au realizat recent un studiu ale cărui rezultate au demonstrat că șapte porții de fructe și legume pe zi au un efect extrem de benefic asupra sănătății organismului. Este vorba despre reducerea riscului de deces din cauza cancerului sau a unei boli de inimă și, implicit, prelungirea speranței de viață, relatează BBC News.

Chiar dacă până acum se considera că numărul ideal de legume și fructe ce trebuie consumate zilnic este cinci, specialiștii susțin că cercetarea realizată pe 65.226 de respondenți – bărbați și femei – arată altceva.

Astfel, riscul morții premature se reduce cu:

14% – dacă se consumă 1-3 porții de fructe și legume pe zi

29% – dacă se consumă 3-5 porții de fructe și legume pe zi

36% – dacă se consumă 5-7 porții de fructe și legume pe zi

42% – dacă se consumă 7-10 porții de fructe și legume pe zi

„Mesajul este clar: cu cât mănânci mai multe fructe și legume, cu atât riști mai puțin să mori devreme”, a explicat dr. Oyiniola Oyebode, precizând că o porție înseamnă aproximativ 80 de grame.

Pe de altă parte, alți experți spun că studiul nu este concludent, întrucât rezultatele acestuia trebuie combinate și cu alți factori, printre care și stilul de viață al fiecărei persoane.

„Nu poți extrapola pornind de la o astfel de informație și să te pronunți asupra a ceea ce o persoană ar trebui să mănânce”, a afirmat prof. Tom Sanders.

Recomandarea video

Mediafax
Descoperire istorică în medicină: Cercetătorii au creat un plămân uman „care respiră” pe un cip, din celulele unei singure persoane
Digi24
Prima reacție a Rusiei după ce Donald Trump a ordonat atacul asupra Venezuelei
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România în 2026. O garsonieră se închiriază cu doar 31€ (160 lei) pe lună
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Câți bani a făcut un șofer român de Bolt și Uber în noaptea de Revelion: „Concluzia o trageți voi, dacă a meritat sau nu”
Mediafax
Se circulă în condiții de iarnă pe mai multe autostrăzi și drumuri naționale
Click
Surpriză în topul celor mai frumoase plaje din lume în 2026. Locul al doilea este ocupat de o destinație aflată la câteva ore de România
Digi24
Ce acuzații le aduc Statele Unite lui Maduro și soției sale. „Vor înfrunta întreaga furie a justiției americane””
Cancan.ro
Laura Cosoi, ÎNSĂRCINATĂ pentru a 5-a oară! A făcut anunțul de ziua ei de naștere
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Daniel Kahneman și teoria deciziilor: cum ne influențează mintea în alegeri