Prima pagină » Magazin » Ce au descoperit autoritățile în bagajul unui bărbat care călătorea în Marea Britanie

Ce au descoperit autoritățile în bagajul unui bărbat care călătorea în Marea Britanie

Un bărbat care călătorea din Burkina Faso în Marea Britanie a fost prins cu 94 de kilograme de omizi uscate în bagaj

Un bărbat care călătorea din Burkina Faso în Marea Britanie a fost prins cu 94 de kilograme de omizi uscate în bagaj, scrie BBC.

Sursa foto bbc.co.uk

Bărbatul de 22 de ani le-a spus paznicilor de pe aeroportul Gatwick din Londra că omizile au fost transportate din Africa „pentru consum personal”.

Zecile de mii de omizi erau învelite în pungi introduse în patru valize. Acestea au fost confiscate de autorități, deoarece bărbatul a încălcat legea care interzice transportul produselor animale în cursele aeriene.

Respectivele omizi, larvele unei specii de fluture, sunt consumate în anumite părți ale Africii, dar au devenit populare și în Marea Britanie. „Apar tot mai des în meniurile restaurantelor africane din Marea Britanie”, a declarat Stuart Hine, expert în insecte al Muzeului de Istorie Naturală din Londra.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Sara, fiica lui Brigitte Pastramă, s-a mutat cu iubitul ei la doar 18 ani. Cum a reacționat vedeta: „Copii mari, probleme mari”
Digi24
Cadavrele administrative ale statului: companii fără activitate, fără angajați și cu sedii fictive
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Cercetătorii au numărat din nou câte insecte sunt pe Pământ, iar rezultatul a depășit așteptările