Prima pagină » Magazin » Ce despăgubire a primit un francez bolnav de Parkinson după ce un tratament l-a făcut dependent de sex cu bărbați

Ce despăgubire a primit un francez bolnav de Parkinson după ce un tratament l-a făcut dependent de sex cu bărbați

Ce despăgubire a primit un francez bolnav de Parkinson după ce un tratament l-a făcut dependent de sex cu bărbați
Un francez bolnav de Parkinson va primi despăgubiri de 197.000 de euro de la o companie farmaceutică ale cărei produse l-ar fi făcut dependent de sex cu bărbați și de jocuri de noroc, relatează independent.co.uk.

Un francez bolnav de Parkinson va primi despăgubiri de 197.000 de euro de la o companie farmaceutică ale cărei produse l-ar fi făcut dependent de sex cu bărbați și de jocuri de noroc, relatează independent.co.uk.

Didier Jambart, în vârstă de 52 de ani, diagnosticat cu Parkinson, a început să ia Requip, medicament produs de compania farmaceutică multinațională GlaxoSmithKline. El a susținut că, timp de doi ani, în timpul administrării medicamentului, a manifestat o pasiune de necontrolat pentru a face sex cu bărbați și pentru jocurile de noroc.

Un tribunal din Rennes i-a dat câștiga de cauză, în apel, miercuri, hotărând ca multinaționala să îi plătească despăgubiri de 197.000 de euro.

Jambart lucra ca manager de bancă și consilier local înainte să ia acest medicament și să înceapă o căutare frenetică de partide de sex cu bărbați, expunându-se pe diverse site-uri. S-a și întâlnit cu mai mulți parteneri, fiind la un moment dat violat. Bărbatul a mai susținut că a încercat să se sinucidă de opt ori în acest timp.

Bărbatul, care este căsătorit și are doi copii, a spus că a ajuns și să vândă jucăriile acestora pentru a-și finanța dependențele și a pierdut 82.000 de euro la jocuri de noroc.

El a mai spus că nu a înțeles ce i se întâmpla până când nu a citit pe un site, în 2005, că ar exista o legătură între medicamentul care îi fusese prescris și adicție. După ce a oprit tratamentul, comportamentul său a revenit la normal, a mai susținut el.

Efectele adverse ale medicamentului au fost făcute publice în 2006, însă ar fi fost cunoscute cu ani în urmă, potrivit unor mărturii, mai precizează sursa citată.

„Este o zi minunată. A fost o luptă timp de șapte ani cu mijloacele noastre limitate pentru recunoașterea faptului că GSK ne-a mințit și ne-a distrus viața”, a declarat Jambert, la ieșirea de la tribunal, cu soția alături, după ce a izbucnit în lacrimi la citirea sentinței.

Bărbatul a mai spus că va putea, în sfârșit, să doarmă liniștit și să se bucure de viață, după ce s-a făcut dreptate, dar că banii pe care îi va primi „nu vor înlocui niciodată anii de suferință”, mai relatează jurnaliștii britanici.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Cum l-a răsfățat Simona Halep pe Dorin Mateiu la Wimbledon. Ce delicatese au mâncat în saloanele elegante din Anglia. EXCLUSIV
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
De ce exercițiile fizice inversează îmbătrânirea musculară?