Prima pagină » Magazin » Concursul Eurovision 2015 va avea loc la Viena pe 23 mai

Concursul Eurovision 2015 va avea loc la Viena pe 23 mai

Concursul Eurovision 2015 va avea loc la Viena pe 23 mai
Orașul Viena a fost ales de televiziunea publică austriacă ORF pentru a găzdui ediția de anul viitor a concursului Eurovision, care va avea loc la Wiener Stadthalle pe 23 mai 2015, a anunțat miercuri directorul ORF într-un comunicat, citat de AFP.

Capitala austriacă a concurat pentru a deveni gazda evenimentului cu orașele Graz și Innsbruck.

„Viena se află în centrul Europei, a găzduit numeroase evenimente mari și deține în mod natural, în calitate de capitală, vocația de a organiza concursul Eurovision pentru întreaga țară”, a declarat directorul ORF, Alexander Wrabetz.

Grație Conchitei Wurst, travestitul cu barbă care a făcut senzație câștigând concursul Eurovision din acest an cu piesa „Rise like a Phoenix”, Austria a obținut dreptul de a organiza evenimentul de anul următor.

Finala celei de-a 60-a ediții a concursului Eurovision va avea loc sâmbătă 23 mai, în timp ce semifinalele vor avea loc marți, 19 mai, respectiv joi, 21 mai, a precizat ORF.

Wiener Stadthalle, inaugurată în 1958, este una dintre principalele săli de concerte din Viena și poate să primească până la 16.000 de spectatori.

În acest an, Paula Seling și Ovi, reprezentanții României la Eurovision 2014, s-au situat, cu piesa „Miracle”, pe locul al 12-lea în finala care a avut loc în luna mai, la Copenhaga, Danemarca.

Eurovision este o competiție muzicală internațională, organizată de European Broadcasting Union (EBU), cea mai mare asociație a televiziunilor publice din Europa. Prima ediție a avut loc în 1956, la Lugano, în Elveția. Difuzat fără întrerupere, timp de 58 de ani, show-ul a devenit unul dintre cele mai longevive și mai urmărite programe de televiziune din lume. Printre artiștii care au urcat, de-a lungul anilor, pe scena Eurovision se numără: Abba, Julio Iglesias, Celine Dion și Johnny Logan.

Televiziunea Română, membră a EBU, este organizatoarea selecției naționale și participă la competiția europeană din anul 1993.

Cele mai bune performanțe ale României la acest concurs au fost: de două ori locul al treilea (Luminița Anghel & Sistem – Kiev, 2005; Paula Seling și Ovi – Oslo, 2010) și o dată locul al patrulea (Mihai Trăistariu – Atena, 2006). Melodia românească cu cel mai mare punctaj obținut în finala Eurovision (172 de puncte) este „Tornero”, compusă de Eduard Cîrcotă și interpretată de Mihai Trăistariu.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025