Prima pagină » Magazin » Cum arată palatul rezidențial al lui Erdogan. Una dintre încăperi, acoperită cu un tapet de mătase al cărui metru pătrat costă 2.500 de euro. VIDEO

Cum arată palatul rezidențial al lui Erdogan. Una dintre încăperi, acoperită cu un tapet de mătase al cărui metru pătrat costă 2.500 de euro. VIDEO

Cum arată palatul rezidențial al lui Erdogan. Una dintre încăperi, acoperită cu un tapet de mătase al cărui metru pătrat costă 2.500 de euro. VIDEO
Recep Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, este unul dintre cei mai bogați șefi de stat din lume, având o avere estimată la 150 de milioane de euro. Soția sa este cunoscută pentru "sesiunile" excentrice de cumpărături și pentru colecțiile de artă: în cadrul unei călătorii în Varșovia a cheltuit aproape 40.000 de euro pe câteva obiecte decorative. În vreme ce un sfert din țară trăiește în sărăcie absolută și aproape 2 milioane câștigă sub 5 euro pe zi, soția lui Erdogan bea un sortiment de ceai care costă 1.500 de euro kilogramul, scrie BusinessMagazin. .
De departe, însă, palatul rezidențial al președintelui turc este cel mai discutat.  Acesta are peste 1.115 camere, incluzând 1.024 de birouri, costând peste 330 de milioane de dolari americani, potrivit CNN.  
 
Arhitectura palatului amintește de cea a perioadei otomane, dar aduce un omagiu și stilului Art Deco, cu accent pus pe eficientizarea spațiului și asupra simetriei. 
 
Palatul adăpostește și o galerie de artă, piesele de artă fiind colecționate de-a lungul timpului de președinții turci. 
 
Mai mult, palatul adăpostește și o librărie care este principalul centru unde se demarează procesul de restaurare a caligrafiei otomane
 
Totodată, palatul are laboratoare de securitate unde este testată mâncarea președintelui, dar și un laborator media unde sunt monitorizate toate știrile importante din Turcia, dar și la nivel global. 
 
Poate cea mai cunoscută extravaganță a palatului este baia președintelui turc, acoperită cu un tapet de mătase care are un preț de 2.500 de euro pe metrul pătrat.

Vezi continuarea pe BusinessMagazin.ro

Vezi continuarea pe BusinessMagazin.ro

Recomandarea video

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul