Prima pagină » Magazin » Cum o va întâmpina Ovidiu Anton pe directoarea EBU

Cum o va întâmpina Ovidiu Anton pe directoarea EBU

Cum o va întâmpina Ovidiu Anton pe directoarea EBU
Ovidiu Anton va interpreta "Moment of Silence", piesa care a câștigat Selecția Națională Eurovision, pe 6 mai, la ora 13:00, în Piața Sfântul Anton, întâmpinând-o astfel pe Ingrid Deltenre, director general al EBU, care se află în vizită în România, potrivit unui comunicat de presă remis MEDIAFAX.

„Ovidiu Anton este gata să demonstreze că este mai mult decât pregătit să urce pe scena de la Stockholm! De aceea, PRO TV a pregătit o scenă pentru el, în centrul Bucureștiului. Moment of Silence, piesa cu un mesaj puternic, aleasă de români pentru a-i reprezenta la Eurovision 2016, va răsuna mâine în Centrul Istoric din București.”, spun organizatorii.

„Mâine este momentul să demonstrăm că scena Eurovision este potrivită pentru noi! Suntem pregătiți să cântăm piesa Moment of Silence și să aducem toți românii alături de noi, pentru a susține împreună participarea României la cea mai importantă competiție muzicală europeană. Mai mult decât atât, doamna Ingrid Deltenre vizitează România, iar aceasta este șansa noastră de a demonstra că trebuie să fim alături de comunitatea europeană, come together, așa cum spune sloganul Eurovision anul acesta, și să aducem concursul în România.”, a declarat Ovidiu Anton.

Vineri, 6 mai, toți cei care susțin participarea României la Eurovision 2016 sunt invitați în Centrul Istoric din București, în Piața Sfântul Anton (pe Strada Franceză, în spatele Hanului lui Manuc), unde Ovidiu Anton va interpreta piesa care a câștigat Selecția Națională Eurovision, Moment of Silence. Ovidiu va cânta la ora 13:00.

După momentul pregătit pe scenă, Ovidiu și trupa sa vor porni către destinația finală: Strada Stockholm din București. Această călătorie simbolică spre Stockholm reprezintă dedicarea și dorința lui Ovidiu de a fi pe scena Eurovision 2016 și de a face fiecare român mândru de interpretarea lui.

Pro TV a lansat pe 27 aprilie, o petiție online prin care a rugat oamenii din România și din străinătate să-l susțină pe Ovidiu și să-l sprijine în parcursul său către Eurovision, petiție care a adunat, în 24 de ore, aproximativ 7.000 de semnături.

Televiziunea Română (TVR) a fost retrasă de la serviciile de membru EBU (European Broadcasting Union/ Uniunea Europeană de Radio și Televiziune) din cauza datoriilor acumulate încă din 2007, a anunțat EBU pe 22 aprilie, pe site-ul oficial, una dintre consecințe fiind eliminarea din competiția muzicală Eurovision. Situația este fără precedent în istoria EBU, TVR fiind prima televiziune exclusă din asociație. De asemenea, este prima oară când o țară este exclusă din concurs.

Pro Tv a trimis o scrisoare deschisă către EBU, în care invita Uniunea Europeană de Radio și Televiziune să-și reconsidere decizia și să caute, alături de reprezentanții televiziunii comerciale, soluții pentru participarea lui Ovidiu Anton la concursul de la Stockholm. În plus, Pro TV a ofertat EBU pentru transmisiunea competiției muzicale Eurovision 2016, însă EBU a refuzat oferta, potrivit declarațiilor lui Aleksandras Cesnavicius, CEO al Pro Tv, care a făcut anunțul într-o conferință de presă desfășurată în 27 aprilie.

European Broadcasting Union (EBU) a trimis pe 2 mai, răspunsul oficial către Pro TV privind participarea României la Eurovision 2016, susținând că repetițiile pentru concursul muzical au început deja, iar planul de producție a fost finalizat fără prezența României.

Recomandarea video

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria