Prima pagină » Magazin » De ce valorează această mașină 50.000 DE EURO. GALERIE FOTO

De ce valorează această mașină 50.000 DE EURO. GALERIE FOTO

Una dintre primele mașini Mini construite vreodată, în urmă cu 53 de ani, a fost vândută cu 48.900 de euro, de 80 de ori mai mult decât prețul la ieșirea din fabrică, scrie Daily Mail.

Una dintre primele mașini Mini construite vreodată, în urmă cu 53 de ani, a fost vândută cu 48.900 de euro, de 80 de ori mai mult decât prețul la ieșirea din fabrică, scrie Daily Mail.

Mașina este al optulea Mini construit vreodată, însă cel mai vechi care se păstrează în starea inițială. Deși se află într-o stare deplorabilă, modelul Austin Mini Se7en De Luxe Saloon a suscitat un interes enorm când a fost scos la licitație, luna trecută.

Mașina s-a vândut cu 48.900 de euro, de aproape trei ori suma vehiculată inițial. „Este o oportunitate excelentă de a restaura mașina, este una dintre cele mai importante mașini ale secolului al XX-lea”, a spus un reprezentant al casei de licitații Bonhams.

Daily Mail scrie că mașina are un motor de 848 cc și 48.300 de km la bord, dar în prezent nu mai este funcțională. Cu toate acestea, vitezometrul și alte elemente ale mașinii sunt intacte.

Sursa notează că britanicii au început să producă Mini-uri din cauza sărăciei, pe fondul crizei de petrol din Canalul Suez.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?