Prima pagină » Magazin » GALERIE FOTO. Cele mai frumoase imagini ale Terrei surprinse de satelitul Envisat

GALERIE FOTO. Cele mai frumoase imagini ale Terrei surprinse de satelitul Envisat

Deși proiectele Agenției Spațiale Europene (ESA) nu au avut niciodată notorietatea misiunilor NASA din cadrul programului Apollo, organizația a lansat totuși, de-a lungul timpului, unii dintre cei mai performanți sateliți de observare.

Proiectele Agenției Spațiale Europene (ESA) nu au avut niciodată notorietatea misiunilor NASA din cadrul programului Apollo, cu toate acestea, organizația a lansat de-a lungul timpului unii dintre cei mai performanți sateliți de observare.

Este și cazul Envisat, cel mai mare satelit de observare a Terrei construit vreodată. Acesta a fost lansat în anul 2002, iar de atunci a înconjurat Pământul de zeci de mii de ori, colectând numeroase informații importante pentru oamenii de știință.

Chiar dacă ESA a pierdut contactul cu satelitul în aprilie 2012, datele furnizate anterior de acesta nu s-au pierdut. Acum, săptămânal, ESA prezintă imagini spectaculoase surprinse de Envisat de-a lungul timpului, dar și de alți sateliți lansați de Agenție.

Câteva dintre cele mai frumoase fotografii din această colecție pot fi admirate în galeria de mai jos, publicată de Business Insider:

1. Regiunea Kimberley, Vestul Australiei. În colțul din stânga, jos, se văd recifurile de corali Rowley Shoals, iar în dreapta, sus, este vizibil Lacul Argyle, cel mai mare lac artificial din Australia.

2. Fluviul Amazon, în inima selvei din nordul Braziliei. Culoarea roșiatică reprezintă vegetația – cu cât culoarea este mai închisă, cu atât vegetația este mai densă.

3. Platoul central al Anatoliei, Turcia. În dreapta imaginii se vede Lacul Tuz, al doilea cel mai mare din această țară. În timpul verii, nivelul apei scade, lăsând să se vadă stratul de sare.

4. Canalul Panama. Punctele colorate din centrul imaginii, din partea de sus și cea de jos, sunt bărcile/vapoarele care vin sau pleacă.

5. Delta fluviului Mississippi, la vărsarea în Golful Mexic. Vegetația este colorată cu o nunață de roz, iar sedimetele, cu albastru și verde.

6. Irlanda, Marea Britanie și Franța, într-o zi senină. „Valurile” în diverse nunațe de verde sunt, de fapt, sedimentele care circulă.

7. Nori deasupra Mării Nordului. În imagine, Danemarca se află în colțul din dreapta, jos, iar Norvegia, în centrul fotografiei.

8. Munții Virunga, Rwanda. Lanțul de vulcani este încă activ.

9. Fluviul Okavango izvorăște din Angola și se varsă în Botswana. În această imagine, el marchează granița dintre Namibia și Angola.

10. Cercul polar arctic. Arhipelagul Novaia Zemlia este în partea stângă a imaginii, iar Rusia, în dreapta.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Au explodat prețurile apartamentelor din România. Orașul în care locuințele noi sunt cu 21% mai scumpe decât anul trecut
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Prima linie de apărare a Pământului împotriva microbilor extratereștri