Prima pagină » Magazin » Hoții devin tot mai inventivi: Au folosit un program de imitare a vocii pentru un jaf masiv. Avertismentul specialiștilor

Hoții devin tot mai inventivi: Au folosit un program de imitare a vocii pentru un jaf masiv. Avertismentul specialiștilor

Hoții devin tot mai inventivi: Au folosit un program de imitare a vocii pentru un jaf masiv. Avertismentul specialiștilor
Un program de imitare a vocii a fost folosit într-un furt masiv, de sute de mii de dolari, iar insolitul caz de jaf cu ajutorul inteligenței artificiale ar fi unul dintre primele făcute publice, potrivit The Washington Post.

Directorul unei companii energetice din Marea Britanie, care a crezut că vorbește la telefon cu șeful lui, a trimis peste 240.000 de dolari într-un cont secret din Ungaria, în luna martie, potrivit firmei de asigurări franceze Euler Hermes, citată de publicația americană.

Firma de asigurări nu a făcut public numele companiei energetice.

Directorul companiei a declarat pentru The Post că solicitarea de a trimite bani în acel cont a fost „mai degrabă ciudată”, dar vocea a fost reprodusă atât de bine, părând autentică, încât nu a avut altă opțiune decât să dea curs cerinței.

Programele de sintetizare a vocii pot copia ritmul și intonația din vocea unei persoane și pot fi utilizate pentru a crea discursuri foarte convingătoare.

Acestea pot avea și aspecte pozitive, de exemplu, să contribuie la „umanizarea” sistemelor de telefonie automate și să ajute oamenii cu deficiențe de vorbire să se exprime.

Însă ele reprezintă o amenințare din ce în ce mai mare pentru orice este bazat pe comunicarea tradițională, de la tranzacții la discuții între inițiatori de legi.

Împreună cu înregistrările video create cu ajutorul inteligenței artificiale, ele sunt parte a unui fenomen alarmant, potrivit specialiștilor, cunoscut ca „deepfake”, ce are un mare potențial de a eroda încrederea în instituțiile publice.

Astfel de programe pot fi folosite în infracțiuni, așa cum este cazul descris de The Washington Post.

„Infractorii vor folosi orice tip de unelte care să le permită să își atingă obiectivele cât mai ieftin posibil”, a declarat Andrew Grotto, de la Centrul pentru Politici Cibernetice de la Universitatea Stanford și fost director de securitate cibernetică la Casa Albă în timpul administrației lui Barack Obama.

„Această tehnologie ar fi sunat exotic în urmă cu zece ani, însă acum este accesibilă oricărui infractor care dispune de multă creativitate”, a mai spus acesta.

Mai mulți dezvoltatori încearcă în prezent să creeze sisteme care să detecteze astfel de produse audio și video, dar tehnologia evoluează rapid.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Un fost președinte american lansează un podcast despre cărți. Ce titluri a ales și de ce?