Prima pagină » Magazin » INFOGRAFIC: Cum ne afectează SUPRAEXPUNEREA la internet

INFOGRAFIC: Cum ne afectează SUPRAEXPUNEREA la internet

Business Insider publică un infografic din care reiese cât de mult este afectat creierul de orele petrecute în fața calculatorului și numărul de programe folosite.

Business Insider publică un infografic din care reiese cât de mult este afectat creierul de orele petrecute în fața calculatorului și numărul de programe folosite.

Din infograficul realizat de portalul OnlineUniversities.com reiese că multitasking-ul (realizarea mai multor activități în același timp) scade productivitatea.

CONSULTĂ INFOGRAFICUL INTEGRAL MAI JOS.

Iată cele mai importante informații prezentate în infografic:

În anul 1960, fiecare om consuma 5 ore de media în fiecare zi. Acum, consumăm peste 12 ore

În 1995, 10% dintre adulți erau conectați la internet. Acum, aproape toți adolescenții (95%) sunt online

În 2006, 70% dintre americani aveau telefon mobil, 30% laptop și 30% mp3 player. Acum, 90% au telefoane mobile, 60% laptop și 60% mp3 player. În plus, 20% au și tabletă

În medie, un utilizator de internet intră pe 40 de site-uri zilnic și schimbă site-urile între ele la 2 minute

Creierul obosește dacă este pus să facă mai mult de două acțiuni în același timp, iar productivitatea scade considerabil

În medie, un utilizator de internet între 26 și 35 de ani are șase ferestre deschise în browser

Din cauza fluxului continuu de informații, creierului îi este greu să se concentreze pe o singură sarcină și există tendința orientării atenției spre altele

Folosirea îndelungată a internetului ar putea distruge materia cenușie, ceea ce înseamnă reducerea capacității de concentrare, a memoriei și a stabilirii obiectivelor.

Realizatorii infograficului spun că, pentru a reduce timpul petrecut pe internet, ar trebui impusă o limită a numărului de logări zilnice pe un site (în special pe e-mail și Facebook), iar utilizatorii ar trebui să își impună să nu mai stea în fața calculatorului după o anumită oră.

CLICK PENTRU A MĂRI

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel puțin 35.000 de oameni au murit în Europa din cauza căldurii extreme din această vară