Prima pagină » Magazin » „Magicianul” Marian Râlea citește copiilor din „Regele Mateiaș Întâiul”, sâmbătă, în Capitală

„Magicianul” Marian Râlea citește copiilor din „Regele Mateiaș Întâiul”, sâmbătă, în Capitală

"Magicianul" Marian Râlea va citi fragmente din cărțile despre Regele Mateiaș Întâiul scrise de Janusz Korczak, renumitul pedagog polonez și "părintele" convenției ONU privind drepturile copilului, sâmbătă, de la ora 11.00, la librăria Bastilia din București, informează Institutul Polonez.

Scrise de Janusz Korczak, volumele de referință pentru literatura universală pentru copii au apărut recent la Editura BCC Publishing, în traducerea Gabrielei Rostaș.

Intrarea la eveniment este liberă, iar cei mici vor putea să participe la concursuri cu premii.

Află mai multe știri despre evenimentele viitoare pe pagina de Facebook „Unde mergem”.

Regele Mateiaș Întâiul este povestea unui băiețel care, în mod neașteptat, devine rege. Își dorește foarte mult ca poporul lui să trăiască bine, cât mai bine. Oare ideile pe care le aplică îl vor ajuta să-și atingă scopul? Este oare posibil să obțină respectul tuturor, în același timp? Și ce va face dacă regii altor țări îi vor declara război? Este o provocare pentru Mateiaș, dar și un prilej de a dobândi valoroase lecții de viață. Cartea atacă tutelarea, deposedarea copiilor de drepturile pe care aceștia le au și îi va fascina, în egală măsură, atât pe cititorii care își încep aventura vieții alături de Mateiaș, cât și pe cei care privesc în urmă, după ani, la vremuri când ei înșiși își doreau să fie regi și să schimbe lumea.

Janusz Korczak, evreu polonez, a fost scriitor, medic, asistent social și educator. A trăit între anii 1878 – 1942. Este autorul a peste 20 de volume și în jur de 1.400 de texte publicate în aproximativ 100 de ziare.

A absolvit medicina la Universitatea din Varșovia și, după o perioadă de practică într-un spital de copii, timp de 30 de ani a condus o casă de copii. Acolo a creat o mini-republică a copiilor, care avea un parlament și un tribunal propriu, unde copiii se organizau și își soluționau eventualele neînțelegeri în mod democratic.

Pedagogia sa s-a bazat pe principiul demnității copiilor, pe respectarea individualității lor și respingerea categorică a pedepselor corporale aplicate acestora, el fiind adeptul tezei conform căreia copiii trebuie abordați ca și cum ar fi oameni mari. În accepțiunea lui Korczak, primul drept al copilului este acela de a fi așa cum este el și de a primi căldură și atenție. De altfel, viziunea sa a constituit însăși piatra de temelie a Convenției ONU privind drepturile copiilor.

Marian Râlea este un apreciat actor de teatru, televiziune și film. A interpretat numeroase roluri pe scenele teatrelor din București, Pitești și Sibiu și a jucat în peste 25 de filme. Este celebru pentru rolul Marelui Magician din emisiunile „Abracadabra” și „SuperAbracadabra”, pe care le-a realizat pentru televiziune timp de peste 10 ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron