Prima pagină » Magazin » O femeie de 70 de ani din India a născut, după 46 de ani de încercări

O femeie de 70 de ani din India a născut, după 46 de ani de încercări

O femeie din India a adus pe lume un băiețel perfect sănătos, după ce a făcut tratament de fertilizare timp de doi ani. Bebelușul este primul copil al cuplului, după 46 de ani de căsătorie.

Daljinder Kaur a născut luna trecută, la o clinică de fertilizare din Haryana. Micuțul Arman a cânărit la naștere 2 Kg și a fost declarat de medici pe deplin sănătos, potrivit Mediafax.

Deși cu siguranță este una dintre cele mai bătrâne mame din lume, vârsta reală a femeii rămâne un mister, până si pentru ea. Aceasta a explicat că nu are certificat de naștere, o situație comună în India. Pentru a rămâne însărcinată, femeia care a declarat că are în jur de 70 de ani, a folosit un tratament de fertilizare, cu ovule donate. Anurag Bishnoi, embrionolog și patron al centrului de fertilizare, National Fertility and Test Tube Baby centre din Hisar, a declarat că femeia ar putea avea 72 de ani.

„Ne-a povestit că are cu 5-7 ani mai puțin decât soțul său, iar certificatul bărbatului arată că el s-a născut în 12.04.1937”, a explicat Anurag Bishnoi.

Proaspăta mămică a spus că atât ea, câ și și soțul său, Mohinder Singh Gill, un fermier în vârstă de 79 de ani, își pierduseră speranța de a mai avea propriul copil, având o viață chinuită într-o țară în care infertilitatea este văzută ca un blestem de la Dumnezeu.

„Dumnezeu a auzit rugăciunile noastre. Viața mea este completă acum”, a declarat femeia.

„Mă ocup singură de copil. Mă simt atât de plină de energie. Soțul meu este și el foarte grijuliu și mă ajută cât de mult poate”, a mai spus femeia.

„Oamenii ne întreabă ce se va întâmpla cu copilul după ce murim. Dar am încredere deplină în Dumnezeu. Dumnezeu este atotputernic și omniprezent, el va avea grijă de tot”, a complet bărbatul, exprimându-și încrederea că rudele pe care le au pot să îi îndrume pașii micuțului și atunci când ei nu vor mai fi.

Recomandarea video

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit gene care existau și înainte de apariția vieții pe Pământ