Prima pagină » Magazin » O nigeriancă a câștigat World Muslimah 2013. La ce probe au fost supuse concurentele

O nigeriancă a câștigat World Muslimah 2013. La ce probe au fost supuse concurentele

Obabiyi Aishah Ajibola, o nigeriană în vârstă de 21 de ani, a fost desemnată câștigătoarea concursului de frumusețe World Muslimah 2013, organizata în Jakarta, capitala Indoneziei

Obabiyi Aishah Ajibola, o nigeriană în vârstă de 21 de ani, a fost desemnată câștigătoarea concursului de frumusețe World Muslimah 2013, organizata în Jakarta, capitala Indoneziei, scrie BBC.

În finala competiției, 20 de concurente au defilat în ținute cu specific islamic, demonstrându-și valorile religioase în cadrul mai multor probe precum recitarea unor pasaje din Coran (cartea sacră a religiei musulmane n.r.) sau povestind despre cum au ajuns să poarte hijab-ul, voalul musulman.

Concursul destinat femeilor musulmane a fost organizat înainte de competiția Miss World care va fi organizată în 2013 tot la Jakarta. Organizatorii concursului au luat deja decizia de a renunța la tradiționala probă a costumelor de baie în urma manifestațiilor musulmanilor radicali.

Peste 500 de persoane s-au înscris online la World Muslimah 2013. Finalistele au reprezentat state precum Bangladesh, Iran, Malaezia, Nigeria și Brunei. Competiția a fost organizată pentru prima dată în 2011 de către fosta prezentatoare TV Eka Shanti, concediată deoarece a refuzat să renunțe la hijab. Shanti a organizat concursul pentru a le arăta tinerelor musulmane că există și alte modele în viață.

Ajibola a căzut în genunchi în momentul în care a fost desemnată câștigătoarea competiției. Tânăra a câștigat în jur de 2.200 de dolari și două excursii, una în India și una la Mecca.

Foto: Adek Berry // AFP // Mediafax Foto

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Substanțele chimice din plastic ar putea duce la nașteri premature