Prima pagină » Magazin » Premierul și președintele parlamentului din Republica Moldova reacționează la jignirile lui Banciu: „Nu e un ziarist care să reprezinte un nivel profesionist, de om cu integritate și înțelept”

Premierul și președintele parlamentului din Republica Moldova reacționează la jignirile lui Banciu: „Nu e un ziarist care să reprezinte un nivel profesionist, de om cu integritate și înțelept”

Premierul și președintele parlamentului din Republica Moldova reacționează la jignirile lui Banciu: „Nu e un ziarist care să reprezinte un nivel profesionist, de om cu integritate și înțelept

Premierul Republicii Moldova, Iurie Leancă, a reacționat după ce prezentatorul TV Radu Banciu a i-a atacat de mai multe ori, în emisiunea sa, pe moldovenii de peste Prut, spunând despre aceștia că sunt ”cârnați” sau ”curve”, scrie reportervirtual.ro.

”Nu merită să fie băgat prea mult în seamă. Replica i-au dat-o studenții (n.r. moldoveni) care-și fac studiile în România, cred că aceasta a fost cea mai potrivită replică. În rest, eu chiar nu l-aș băga prea mult în seamă. Am văzut mai multe replici adresate mie de-a lungul timpului (n.r. Banciu le-a spus moldovenilor că nu au nicio șansă cu un premier pe care îl cheamă Iurie Leancă), dacă le iau pe toate în seamă prea serios, mi-ar consuma toată ziua”, a declarat premierul moldovean.

”Banciu nu este un ziarist care să reprezinte un nivel profesionist, de om cu integritate și înțelept. Așa încât, după mine, cel mai bine e să îl ignor”, a mai spus Iurie Leancă.

La rândul său, președintele Parlamentului Moldovei, Igor Coman, a spus că Banciu face ”declarații deplasate, care nu trebuie luate în seamă”. ”Acest tip chiar nu merită comentariile noastre”, a conchis Coman.

Recomandarea video

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Președintele PSD București, Daniel Băluță: Privind în perspectivă, este normal să iau în calcul o candidatură pentru Capitală
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primele imagini cu mașina din București care a izbucnit în flăcări
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce căutarea obsesivă a fericirii ne face, paradoxal, mai nefericiți