Prima pagină » Magazin » Robert Turcescu reacționează la sancțiunea aplicată de CNA emisiunii sale: „Aceasta este o lovitură dată libertății de exprimare”

Robert Turcescu reacționează la sancțiunea aplicată de CNA emisiunii sale: „Aceasta este o lovitură dată libertății de exprimare”

Robert Turcescu reacționează la sancțiunea aplicată de CNA emisiunii sale:
După ce Consiliul Național al Audiovizualului a amendat postul B1 TV cu 70.000 de lei pentru lipsă de imparțialitate în două ediții ale emisiunii „Sub semnul întrebării", Robert Turcescu a reacționat dur.

Omul de televiziune Robert Turcescu comentează că, prin amendarea cu 70.000 de lei a postului B1 TV pentru lipsă de imparțialitate în două ediții ale emisiunii „Sub semnul întrebării”, Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a atacat libertatea de exprimare. Realizatorul talk-show-ului a admis că a folosit „expresii destul de dure”, însă a argumentat că limbajul său se datora situației „speciale”, relatează paginademedia.ro.

„Am folosit expresia „tentativă de lovitură de stat”, am folosit expresia „croșeu aplicat statului de drept din România” și am vorbit la un moment dat despre faptul că este anormal ca într-o țară care se pretinde democratică atunci când câțiva inși se gândesc să dea foc democrației trebuie să apelăm la pompierii de serviciu, fie că ei se numesc Statele Unite, fie că este vorba de Uniunea Europeană”, e explicat Turcescu.

Jurnalistul a subliniat că în emisiunile respective, în care se dezbăteau modificările aduse de Parlament la Codul Penal, „nu trebuia să existe așa numitul pluralism de idei”.

„Să-mi fie iertat, dar nu cred că putea cineva să apere ceea ce s-a întâmplat în Parlamentul României, marțea neagră (…) și nici nu cred că trebuia să aduc pe cineva care să-l contrazică pe Dan Puric în momentul în care vorbea despre statul mafiotizat și despre securiștii care au ajuns în anumite perioade la conducere. Este vorba despre niște opinii, iar delictul de opinie nu ar trebui să se pedepsească nici măcar de către CNA”, a afirmat el.

„Aceasta este o lovitură dată libertății de exprimare”, a adăugat Robert Turcescu în cele din urmă.

CNA a decis să amendeze B1 TV cu 70.000 de lei, pentru lipsă de imparțialitate și echilibru în edițiile din 12 și 25 decembrie ale emisiunii „Sub semnul întrebării”, realizată de Robert Turcescu.

Sancțiunea a fost aplicată pentru încălcarea articolului 40, alineatul 3 din Codul de reglementare a conținutului audiovizual, potrivit căruia „Moderatorii programelor au obligația să nu folosească și să nu permită invitaților să folosească un limbaj injurios sau să instige la violență”, și a articolului 66, alineatul 1 din Cod – „În programele de știri și dezbateri informarea în probleme de interes public, de natură politică, economică, socială sau culturală, trebuie să respecte următoarele principii: a) asigurarea imparțialității, echilibrului și favorizarea liberei formări a opiniilor, prin prezentarea principalelor puncte de vedere aflate în opoziție, în perioada în care problemele sunt în dezbatere publică”.

Amenda a fost aplicată la propunerea Laurei Georgescu, președintele CNA, și a fost adoptată cu șapte voturi „pentru” (Laura Georgescu, Lorand Turos, Monica Gubernat, Christian Mititelu, Cristina Trepcea, Răsvan Popescu și Radu Călin Cristea), în timp ce Florin Gabrea, Narcisa Iorga, Viorel Vasile Buda și Valentin Jucan au votat „împotrivă”.

Recomandarea video

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce exercițiile fizice sunt atât de benefice pentru sănătate? Cercetătorii sunt cu un pas mai aproape de a afla!