Prima pagină » Magazin » STUDIU. 7,5 milioane de germani au probleme cu scrisul și cititul. VIDEO

STUDIU. 7,5 milioane de germani au probleme cu scrisul și cititul. VIDEO

STUDIU. 7,5 milioane de germani au probleme cu scrisul și cititul. VIDEO
Aproximativ 7,5 milioane de germani au nivel slab sau foarte slab de alfabetizare, reușind să citească și să scrie doar propoziții simple, informează Russia Today (RT).

Aproximativ 7,5 milioane de germani au nivel slab sau foarte slab de alfabetizare, reușind să citească și să scrie doar propoziții simple, informează Russia Today (RT).

În plus, datele Ministerului Educației din Germania arată că 300.000 de persoane sunt analfabete.

„Când eram mai tânăr și prietenii mei mă întrebau dacă vreau să joc fotbal, refuzam, chiar dacă îmi doream asta. Mă temeam că va trebui să citesc ceva la un moment dat, iar asta ar fi scos la iveală problema mea: nu putea să scriu sau să citesc corect”, a declarat Tim – Thilo Fellmer, cel care acum luptă pentru rezolvarea problemei analfabetismului.

Potrivit acestuia, un obstacol greu de dăpășit îl reprezintă în prezent reticența germanilor în a recunoaște că au această problemă.

„Există foarte mulți oameni care realizează că au probleme, știu asta în sinea lor, dar încearcă să ascundă. Poate se află în starea de negare. Ei cred că sunt în regulă și că pot continua să ascundă asta, căutând tot felul de scuze”, a continuat Fellmer.

În acest contex, Guvernul german a alocat bugete speciale programelor destinate aflabetizării și educației, însă numărul celor înscriși la cursuri rămâne în continuare scăzut.

„Nimeni nu ar trebui să părăsească școala fără să aibă minimul de abilități necesare integrării normale în societate. Aceasta este o problemă majoră”, a arătat Kirnelia Haugg, ministrul german al Educației și Cercetării. „Nu numai că vrem să ne asigurăm că asta nu se va mai întâmpla în viitor, dar, de asemenea, vrem să îi ajutăm pe cei care au probleme acum.”, a adăugat ministrul.

În acest sens, un program special a fost creat cu ajutorul companiilor, care au flexibilizat orarul de lucru al muncitorilor astfel încât aceștia să poate participa la activități educative.

„A fost o modalitate foarte eficientă de a oferi educație oamenilor care poate nu au timp în mod normal să meargă la astfel de cursuri. Totodată, este și în avantajul angajatorilor. Ei investesc în comunitatea locală și, în schimb, vor avea angajați cu mai multe abilități”, a conchis Sabine Schwarz, reprezentantă a asociației care se ocupă de acest program.

Recomandarea video

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Camerele de „descărcare a furiei”, pe val. De ce majoritatea clienților sunt femei?