Prima pagină » Magazin » Tudor Chirilă, despre tragedia din Colectiv: „Au mințit și lucrurile încep să iasă la iveală. Se va dovedi adevărul foarte curând”

Tudor Chirilă, despre tragedia din Colectiv: „Au mințit și lucrurile încep să iasă la iveală. Se va dovedi adevărul foarte curând”

Tudor Chirilă, despre tragedia din Colectiv:
Tudor Chirilă critică în continuare autoritățile pentru modul în care au intervenit și reacționat după incendiul din clubul Colectiv. Artistul a scris pe Facebook un mesaj dur la adresa celor din conducerea ISU și susține că a spune că în România avem un sistem medical performant este o minciună.

Chirilă a distribuit pe pagina sa de Facebook ancheta publicată pe site-ul tolo.ro, conform căreia, conducerea ISU București a fost rugată prin intermediul unui fax să trimită un echipaj al pompierilor la clublul Colectiv, pentru un eveniment care urma să se desfășoare acolo pe 25 septembrie. La acel eveniment au fost prezente 2000 de persoane, iar ISU a susținut, ulterior că „nu a știut niciodată de clubul Colectiv”. 

În mesajul care însoțește postarea, artistul susține că minciunile din jurul cazului Colectiv vor ieși în curând la iveală și, de asemenea, se va dovedi că această tragedie nu a fost gestionată corect nici din punct de vedere medical. 

„Au mințit și lucrurile încep să iasă la iveală. Se va dovedi adevărul foarte curând. La fel cum se va dovedi că nu aveam know-how în gestiunea medicală a unei asemenea crize. Oricât ar lătra presa de partid și de stat și oricâți șefi de clinici din Bordeaux s-ar inventa”, a notat Chirilă. 

Reacțiile oamenilor care au citit mesajul nu au întârziat să apară. Mai multe persoane l-au criticat în comentarii pe Tudor Chirilă pentru că încearcă să aducă permanent într-o lumină proastă sistemul medical românesc. Artistul își susține punctul de vedere, spunând că nu este în interesul românilor să se păcălească singuri în legătură cu astfel de probleme.

„Mă întreb de ce țineți morțiș să vă mințiți că avem un sistem medical performant? E în interesul nostru să ne păcălim?”, a notat Chirilă.

Una dintre persoanele care au comentat la postarea lui Tudor Chirilă atrage atenția asupra faptului că artistul nu are „know-how-ul” necesar pentru a putea vorbi despre lipsa competenței sistemului medical românesc. „Trebuia cerut ajutor internațional în minutul UNU al tragediei. Atât spun când vorbesc despre asta”, explică artistul. 

Mai mult, Chirilă a fost acuzat și că atacă medicii, care au făcut tot posibilul, cu resursele pe care le-au avut. Artistul a replicat spunând că nu atacă medicii, ci sistemul, un sistem de care ar trebui să se plângă medicii. 

Recomandarea video

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar