Prima pagină » Magazin » Un preot catolic dă vina pe câinele lui „rasist”, după ce a refuzat să angajeze o îngrijitoare de culoare la biserică

Un preot catolic dă vina pe câinele lui „rasist”, după ce a refuzat să angajeze o îngrijitoare de culoare la biserică

Un preot catolic dă vina pe câinele lui „rasist
Un preot catolic din Memphis, Tennessee, dă vina pe câinele lui „rasist", după ce a refuzat să angajeze o îngrijitoare de culoare la biserică.

Personalul de la biserica din Memphis, Tennessee, i-ar fi zis femeii de culoare LaShundra Allen: „Ne pare rău, nu vrem să fim nepoliticoși, dar câinelui nostru nu îi plac oamenii de culoare”.

Angajații s-au referit la câinele Reverendului Jacek Kowal, un ciobănescu german pe nume Ceasar, „destul de rasist”, potrivit acestora.

Kowal a spus, potrivit unilad.co.uk, că animalul a avut „o experiență nefastă cu o persoană străină, care s-a nimerit să fie de culoare”. Ceasar ar fi trecut prin incidentul respectiv pe vremea când era doar un pui.

„Nu am știut ce să zic. S-au purtat ca și cum eu ar fi trebuit să fiu de acord cu situația. Au glumit și eu am zis: „Nu este corect. Mi-ați spus că nu mă vreți în casa voastră sfântă pentru că am pielea închisă la culoare”, a povestit Allen.

Incidentul s-a petrecut când Emily Weaver, o îngrijitoare albă, care a lucrat în trecut pentru biserică, a adus-o pe Allen cu ea la Biserica Catolică a Încarnării din Collierville.

Dioceza Catolică din Memphis a precizat că refuzul față de Allen de către biserică nu a fost „motivat rasial”.

Totuși, Weaver a criticat biserica și s-a întrebat de ce preotul nu i-a dat ocazia lui Allen să stea în preajma câinelui Ceasar.

Cele două femei de serviciu vor da în judecată biserica, deoarece s-au simțit discriminate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANALIZĂ. Nicușor Dan nu a mai desemnat un premier de 29 de zile. Ce spun juriștii și deciziile CCR
Digi24
Volodimir Zelenski l-a demis pe comandantul-șef al Armatei ucrainene, Oleksandr Sîrski. Cine îi ia locul
Cancan.ro
DOLIU la Hollywood! Actrița din Godzilla a murit la doar 18 ani
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV, imagini incendiare pe bancheta unui taxi
Adevarul
„Se crede Kubrick. Nu e” - Ce spune Irina Margareta Nistor despre „The Odyssey”, pariul de 250 de milioane $ al lui Christopher Nolan
Mediafax
ȘOCANT! Șase beri îl pot lăsa fără un AVION de 95.000 DE DOLARI! Povestea de la Curtea Supremă a SUA
Click
Irina Margareta Nistor a dat verdictul. Ce spune despre filmul Odiseea, regizat de Christopher Nolan: „Are câteva scene care ar fi putut lipsi”
Digi24
Trump anunță noua țintă de pe teritoriul Iranului: Muntele Târnăcopului, care adăpostește un complex nuclear. „Vom ataca foarte curând”
Cancan.ro
Mișcarea religioasă care a stârnit panică în București! Fiul astroloagei, ademenit de adepții sectei controversate
Ce se întâmplă doctore
Cine este Ester Expósito? Actrița despre care se spune că ar avea o relație cu Kylian Mbappé
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ford lansează două noi ediții pentru SUV-ul produs la CRAIOVA. Noutățile gamei PUMA
Descopera.ro
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Descopera.ro
Pentru prima dată, România a depășit pragul de 60% din PIB al datoriei guvernamentale