Prima pagină » Magazin » Văduva celebrului David Bowie va primi un premiu pentru recunoașterea contribuției artistice și umanitare – FOTO

Văduva celebrului David Bowie va primi un premiu pentru recunoașterea contribuției artistice și umanitare – FOTO

Văduva celebrului David Bowie va primi un premiu pentru recunoașterea contribuției artistice și umanitare - FOTO
Modelul Iman, văduva muzicianului David Bowie, va primi un premiu pentru recunoașterea contribuției artistice și umanitare, la Veneția, în ultima parte a lunii august, anunță publicația britanică The Independent.

Iman va primi premiul „Franca Sozzani”. Este al treilea an când se acordă această distincție rezervată femeilor care au marcat arta și inițiativele umanitare din ultimii ani. Primele două premii au fost acordate actrițelor Julianne Moore și Salma Hayek.

Premiul a fost inițiat de familia regretatei editoare a Vogue Italia, Franca Sozzani, în 2017. Fiul editoarei, fotograful și regizorul Francesco Carrozzini, a arătat că „Iman a schimbat lumea modei în aceeași manieră în care a făcut-o și Franca: curajoasă, inovativă și incluzivă”.

Iman a ajuns cunoscută în anii ’70-’80 fiind unul dintre cele mai cunoscute supermodele. A colaborat cu mărci faimoase precum Versace, Donna Karan și Calvin Klein.

Yves Saint Laurent a descris-o ca „femeia visurilor” lui. A lansat propria linie de produse, IMAN Cosmetics, în 1994 și a jucat în mai multe filme, între care se numără și „Star Trek VI: The Undiscovered Country”, „No Way Out” și „Lies of The Twins”.

Iman este văduva regretatului muzician David Bowie. Ea a dedicat mult timp implicării în proiecte umanitare susținute de organizații ca The Children”s Defense Fund, Action Against Hunger și Raise Hope For Congo.

În 2010, a primit un premiul Fashion Icon American acordat de Consiliul Designerilor de Modă.

În vârstă de 64 de ani, Iman, pe numele real Zara Mohamed Abdulmajid este un model de origine somaleză. Vorbește somaleză, arabă, italiană, franceză și engleză. S-a căsătorit cu David Bowie în 1992 în Elveția, la Lausanne. Trăiește în New York și la Londra.

Foto: Captură Instagram

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Interceptări DNA: Procurorii l-au supravegheat pe șeful ARR, Cristian Anton, în timp ce își număra banii
Digi24
Franța își schimbă radical strategia militară în cazul unui atac al Rusiei asupra NATO. General: „Trecem la o lume nouă”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce ne ia somnul atunci când plouă?