Prima pagină » Magazin » Zeci de mii de oameni s-au înscris deja pentru colonizarea planetei Marte

Zeci de mii de oameni s-au înscris deja pentru colonizarea planetei Marte

Zeci de mii de oameni s-au înscris deja pentru colonizarea planetei Marte
Din ce în ce mai mulți oameni vor să se mute pe Marte, peste 78.000 de mii înscriindu-se la organizația non-profit Mars One pentru programul de colonizare care va începe în 2023

Din ce în ce mai mulți oameni se gândesc că și-ar dori să se mute pe Marte, peste 78.000 de mii înscriindu-se la organizația non-profit Mars One pentru programul de colonizare care va începe în 2023, informează Fox News.

Pentru început, Mars One va trimite patru oameni, însă mai multe persoane vor veni la fiecare doi ani. Ce este cu adevărat uimitor, spun specialiștii, este că acest număr foarte mare de oameni s-a înscris în doar două săptămâni de când au lansat aplicația. „Pare a fi cea mai dorită slujbă din lume. Aceste cifre ne fac să ne atingem scopul de a ajunge la jumătate de milion de aplicanți”, a declarat directorul Mars One, Bas Landsdorp.

În ce privește costurile acestui program, organizatorii susțin că vor ajunge la aproximativ șase miliarde de dolari, bani pe care ONG-ul dorește să-i strângă și din lansarea unei televiziuni live chiar de pe Marte.

Cei care doresc să se înscrie o mai pot face prin intermediul acestei aplicații până la 31 august. Cu toate acestea, există și condiții: doritorii trebuie să aibă peste 18 ani, iar costul aplicației este între 5 și 75 de dolari, în funcție de țara din care face parte.

Cu toate acestea, nu toți cei care se înscriu vor ajunge pe Marte. Asociația va alege ulterior între 50 și 100 de candidați din 300 de regiuni din lume, iar până în 2015 vor fi selectați între 28 și 40 de candidați. Aceștia vor fi repartizați în grupuri de câte patru și, timp de șapte ani, se vor antrena. Abia după această perioadă vor fi alese persoanele care vor fi trimise pe Planeta Roșie.

Recomandarea video

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Gata de luptă! Brigada românească care operează sistemele HIMARS a atins nivelul de certificare NATO
Descopera.ro
Un oraș subteran colosal, găsit sub casa unui bărbat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Dovezi rare obținute de fizicieni din SUA dezvăluie că materia apare din „nimic” în vidul cuantic