Prima pagină » Știri politice » Administrația Prezidențială confirmă participarea președintelui Klaus Iohannis la Congresul PNL

Administrația Prezidențială confirmă participarea președintelui Klaus Iohannis la Congresul PNL

Administrația Prezidențială confirmă participarea președintelui Klaus Iohannis la Congresul PNL

Administrația Prezidențială a confirmat participarea lui Klaus Iohannis la Congresul PNL de sâmbătă, 25 septembrie, care are loc la Romexpo. Președintele anunțase acest lucru încă de la New York, unde a participat la Adunarea Generală a ONU.

Astfel, conform programului oficial, sâmbătă, de la ora 11.00, şeful statului va lua parte la Congresul PNL organizat la Romexpo.

De altfel, liberalii anunțaseră anterior că şeful statului va lua cuvântul în partea de început a evenimentului, la care sunt aşteptate 5.000 de persoane.

Klaus Iohannis va participa la Congresul PNL, în cadrul căruia liberalii își aleg președintele. Care este mesajul pentru Florin Cîțu

Șeful statului a anunțat marți, 21 septembrie, într-o discuţie cu jurnaliştii care îl însoţesc la New York la Adunarea Generală a ONU, că va lua parte la lucrările Congesului PNL, ce va avea loc la Romexpo, cu prezența fizică a 5.000 de delegați, după cum preciza săptămâna trecută premierul Florin Cîțu.

Cu privire la criza guvernamentală, Klaus Iohannis a arătat, că aceasta se va tranşa după congresele PNL şi USR PLUS. Klaus Iohannis a afirmat că nu crede într-o eventuală demitere a Guvernului după cele două congrese şi consideră că premierul Florin Cîţu poate conduce Executivul până la următoarele alegeri.

„Îl încurajez pe Florin să continue şi să nu se teamă şi pe liberali să rămână la guvernare. (…) Florin Cîţu nu are motive să demisioneze sau să fie demis”, a spus Klaus Iohannis.


CITEȘTE ȘI:


Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV! Ambasadorul Japoniei, dezvăluire surprinzătoare: „Nadia Comăneci”, numele asociat cu România
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
„Ce-ai, bă, ești bulangiu?” Român filmat și urmărit după ce a furat din rucsacul unor turiști, în Italia. Val de reacții după apariția imaginilor
Mediafax
„Arde ouăle și scuipă în ele”. Ce a scris un chelner pe bonul de comandă despre un client
Click
A fost prins complicele menajerei acuzate de uciderea anestezistului din Capitală. Bărbatul era urmărit internațional
Digi24
Mai trecem la ora de iarnă în 2026? Ce s-a decis după anii de discuții privind renunțarea la acest obicei
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Acești crocodilienii uriași dominau lanțul trofic în America de Sud din Miocen