Prima pagină » Știri politice » ALEGERI LOCALE 2012. La Vaslui, REZULTATE previzibile – 60 la sută USL. Cine e noul șef al CJ

ALEGERI LOCALE 2012. La Vaslui, REZULTATE previzibile – 60 la sută USL. Cine e noul șef al CJ

ALEGERI LOCALE 2012. La Vaslui, REZULTATE previzibile - 60 la sută USL. Cine e noul șef al CJ
ALEGERI LOCALE 2012, REZULTATE LA VASLUI: noul șef al CJ este pesedistul Dumitru Buzatu, care și-a spulberat adversarii, înregistrând un scor de 62 la sută, conform unei numărători paralele efectuate de partide.

ALEGERI LOCALE 2012, REZULTATE LA VASLUI: noul șef al CJ este pesedistul Dumitru Buzatu, care și-a spulberat adversarii, înregistrând un scor de 62 la sută, conform unei numărători paralele efectuate de partide. Potrivit primelor rezultate parțiale furnizate de reprezentanții partidelor politice, în același procent de 62 la sută se încadrează și alianța USL, care a câștigat alegerile în județul Vaslui în fața PDL, care a obținut 17 la sută din voturile vasluienilor.

„Acest procent de 60 la sută se încadrează în previziunile noastre, așa că nu putem vorbi de o surpriză în județul Vaslui în ceea ce privește aceste rezultate. Un rol important au avut primarii noștri, care și ei au câștigat un număr foarte mare de localități, fie în alianța USL, fie independent ca și candidați ai PSD”, a declarat, luni, pentru Mediafax, noul președinte al CJ Vaslui, Dumitru Buzatu.

Dumitru Buzatu conduce de 12 ani organizația județeană Vaslui a PSD și este în politică de la începutul anilor ’90. În perioada 1992-2004 a fost deputat ales pe listele PDSR, respectiv PSD, iar din 2004 și până în prezent a ocupat funcție de vicepreședinte al CJ Vaslui. Dumitru Buzatu va prelua șefia CJ Vaslui de la colegul său de partid Vasile Mihalachi, prim-vicepreședinte al organizației județene Vaslui a PSD, care a ocupat postul de președinte al CJ Vaslui din 2008. Deși legal îndeplinește condițiile de pensionare pentru limită de vârstă, Mihalachi va prelua, cel mai probabil, funcția de vicepreședinte al CJ Vaslui, post pe care l-a mai deținut în perioada 1992-2000 și 2004-2008. Cel de-al doilea post de vicepreședinte va reveni, conform înțelegerilor din cadrul coaliției USL, lui Corneliu Bichineț, de altfel primul pe lista de consilieri județeni a USL. Acesta a mai ocupat funcția de președinte al CJ Vaslui în perioada 2004-2008 și vicepreședinte al aceleași instituții în perioada 2008-2012.

Citește aici dosarul complet de la ALEGERI LOCALE 2012 și află REZULTATE ÎN TIMP REAL: ALEGERI LOCALE 2012. REZULTATE și EXIT POLL – HARTA INTERACTIVĂ a ALEGERILOR pe GANDUL.INFO

Theodor Istrate, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
Momentul în care unul dintre motoarele unui avion explodează, imediat după decolare. Imagini filmate de pasageri
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
O adolescentă de 16 ani, ucisă în plină stradă. Cinci tineri au fost arestați. Mesajul sfâșietor al mamei: „Frumoasa mea prințesă”
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Spectaculoasa insulă „Fluture” a Greciei, desemnată destinația nr. 1 în lume în 2026 de The Guardian
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum și cu ce se ocupă Lorelai Moșneguțu, câștigătoarea Românii au Talent din 2017! Tânăra s-a schimbat enorm
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Ai filmat un șofer agresiv? Procedura IGPR din 2026 îți arată exact ce trebuie să faci
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cine a fost primul om care a vizitat patru continente?