Prima pagină » Știri politice » ALEGERI LOCALE 2012. Românii vor vota DOAR cu buletinul, cărțile de alegător nu vor mai fi emise

ALEGERI LOCALE 2012. Românii vor vota DOAR cu buletinul, cărțile de alegător nu vor mai fi emise

ALEGERI LOCALE 2012. Românii vor vota DOAR cu buletinul, cărțile de alegător nu vor mai fi emise
Românii vor vota doar pe baza actului de identitate, cărțile de alegător urmând să nu mai fie emise, pentru a se elimina condiționarea exercitării dreptului la vot de aceste documente, anunță MAI, care a lansat în dezbatere publică un proiect de lege în acest sens.

Românii vor vota doar pe baza actului de identitate, cărțile de alegător urmând să nu mai fie emise, pentru a se elimina condiționarea exercitării dreptului la vot de aceste documente, anunță MAI, care a lansat în dezbatere publică un proiect de lege în acest sens.

„Prezentul proiect învederează eliminarea neajunsurilor și a inadvertențelor legate de o reglementare neunitară, în sensul că se elimină condiționarea exercitării dreptului de vot în țară, de către cetățenii români, de existența cărții de alegător, comparativ cu cetățenii români care au domiciliul sau reședința în străinătate și care pot vota și fără carte de alegător”, explică Ministerul Administrației și Internelor (MAI), într-un comunicat remis MEDIAFAX.

Prin proiectul de Lege pentru modificarea unor acte normative în vederea eliminării cărții de alegător ca document în baza căruia se exercită dreptul de vot, se reglementează în mod unitar exercitarea dreptului de vot doar pe baza actului de identitate aflat în termen de valabilitate, astfel cum acesta este definit la art. 2 pct. 32 din Legea nr. 35/2008, cu modificările și completările ulterioare, se mai precizează în comunicat.

Potrivit Legii 35/2008, actul de identitate este cartea de identitate, cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate ori pașaportul tip CRDS (cetățean român domiciliat în străinătate), iar în cazul elevilor din școlile militare, carnetul de serviciu militar.

În consecință, întrucât cartea de alegător constituie un document care nu are același rol în cadrul celorlalte procese electorale, documentul de referință nu va mai fi emis, personalizat și eliberat cetățenilor români, mai spune sursa citată.

Eliminarea cărților de alegător a fost avută în vedere atât pentru eliminarea riscului mare de contrafacere a acestui tip de documente, în condițiile în care acestea aveau elemente minime de siguranță, cât și pentru reducerea cheltuielilor cu tipărirea lor, având în vedere că erau distribuite gratuit.

„Prin eliminarea cărții de alegător ca document în baza căruia se exercită dreptul de vot, acest document nu va mai fi emis, personalizat și eliberat cetățenilor români, astfel că demersul va determina reducerea cheltuielilor bugetului de stat, aferente achiziționării materialelor consumabile necesare”, se mai arată în comunicat.

Proiectul de lege este în dezbatere publică începând de vineri, 25 mai.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Femeia care și-a ucis socrii cu un preparat de mâncare otrăvit riscă închisoare pe viață
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Obiceiul bunicilor care ne protejează creierul. Este ideal de pus în practică dimineaţa
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Verdict despre viitorul auto: „Vin vremuri grele pentru producătorii din Europa”. Producătorii chinezi schimbă regulile jocului
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
O stare a materiei recent descoperită este precum uleiul amestecat cu apă