Prima pagină » Știri politice » Andreea Paul: Dacă privatizarea CFR Marfă ar fi fost corectă, Ponta și-ar fi asumat-o în nume personal

Andreea Paul: Dacă privatizarea CFR Marfă ar fi fost corectă, Ponta și-ar fi asumat-o în nume personal

Andreea Paul: Dacă privatizarea CFR Marfă ar fi fost corectă, Ponta și-ar fi asumat-o în nume personal
Prim-vicepreședintele PDL Andreea Paul a declarat, sâmbătă, la Râmnicu Vâlcea, că dacă privatizarea CFR Marfă ar fi fost "una corectă" și "de succes", Victor Ponta "nu ar mai fi stat pe gânduri s-o plaseze în curtea CSAT", ci "și-ar fi asumat-o în nume personal".

Prim-vicepreședintele PDL Andreea Paul a declarat, sâmbătă, la Râmnicu Vâlcea, că dacă privatizarea CFR Marfă ar fi fost „una corectă” și „de succes”, Victor Ponta „nu ar mai fi stat pe gânduri s-o plaseze în curtea CSAT”, ci „și-ar fi asumat-o în nume personal”.

„Victor Ponta este un personaj din ce în ce mai puțin credibil, una spune dimineața, alta spune la prânz și cu totul altceva seara, încearcă să își asume succesele altora, iar de propriile eșecuri se spală pe mâini, cum e în cazul privatizării CFR Marfă. Dacă privatizarea CFR Marfă ar fi fost una corectă și una de succes nu ar mai fi stat pe gânduri s-o plaseze în curtea CSAT, dimpotrivă, și-ar fi asumat-o în nume personal și ar fi defilat cu ea pe toate canalele media. Acesta este de fapt Guvernul USL, un trio al incompetenței și al corupției, un Victor Ponta incompetent, un Liviu Dragnea care, spun colegii lui, că a mătrășit referendumul de anul trecut, și un Relu Fenechiu care înfundă pușcăria”, a declarat Andreea Paul, la Consiliul de coordonare al organizației municipale a PDL Râmnicu Vâlcea.

Ea a mai spus că „unificarea Dreptei nu se face prin scindarea partidelor”, adăugând că nu părăsește PDL și motivând: „Zece vieți de aș avea, tot în PDL aș sta”.

„Apar în ultima perioadă tot mai multe formațiuni care se revendică a fi de dreapta. Aceste formațiuni spun că pornesc demersurile reunificării Dreptei. Eu nu cred că Dreapta se reunifică prin scindarea partidelor. Eu am rămas în PDL și așa cum am spus de fiecare dată, zece vieți de aș avea tot în PDL aș sta”, a declarat Andreea Paul.

Premierul Victor Ponta a declarat, joi, la Sibiu, că „dacă CSAT nu avizează privatizarea CFR Marfă” aceasta nu va fi făcută, afirmând însă, că anterior, CSAT a avizat trei privatizări, ceea ce înseamnă că a „acționat ilegal”.

Șeful Guvernului a mai spus că președintele Băsescu, dacă nu are vreo atribuție în acest domeniu, ar trebui „să tacă din gură”.

CSAT nu a avizat niciodată un contract de privatizare după încheierea licitației, precizează purtătorul de cuvânt al șefului statului, anunțând că președintele Băsescu îl invită pe Victor Ponta să nominalizeze cele 3 contracte de privatizare care, potrivit premierului, au primit avizul Consiliului.

Potrivit acestuia, Băsescu îl roagă pe Ponta „să depună toate eforturile necesare pentru ca această privatizare să nu se tranforme într-un nou eșec de tip «Oltchim» care ar afecta grav și salariații și compania Oltchim și economia națională”.

„De asemenea, ministrul interimar al Transporturilor și prim-ministru al Guvernului României, domnul Victor-Viorel Ponta, este invitat să-și asume responsabilitatea care decurge din funcțiile pe care le îndeplinește în derularea privatizării companiei CFR Marfă SA. Având în vedere că domnul prim-ministru Victor-Viorel Ponta consideră că procesul de privatizare a CFR Marfă SA desfășurat până în prezent este un succes, domnul președinte Traian Băsescu îl roagă pe domnul prim-ministru Victor-Viorel Ponta să depună toate eforturile necesare pentru ca această privatizare să nu se tranforme într-un nou eșec de tip «Oltchim» care ar afecta grav și salariații și compania Oltchim și economia națională”, precizează Oprea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Haos pe portavionul USS Harry S. Truman. Un crucișător american a confundat propriile avioanele F/A-18 Super Hornet cu rachete inamice
Cancan.ro
Cel mai mare secret al Ștefaniei Szabo iese la iveală: incredibil cu cine se iubea pe ascuns! 'Este un om important, cu familie!'
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Scenariu absurd într-o comună din Dolj: Primăria, câștigată de candidatul PSD, care în urmă cu 6 luni a fost ales primar din partea PNL
Cancan.ro
SURPRIZĂ! Cine este soția lui Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei, și ce afaceri 'învârte'
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Când mirodeniile valorau cât aurul: adevărata poveste a lui Vasco da Gama în India