Prima pagină » Știri politice » Antonescu anunță că „nu este convins” de candidatul Iohannis și că nu-l susține în cursa pentru Cotroceni

Antonescu anunță că „nu este convins” de candidatul Iohannis și că nu-l susține în cursa pentru Cotroceni

Antonescu anunță că „nu este convins
BREAKING NEWS

Fostul președinte al PNL Crin Antonescu a declarat, luni, că nu are un candidat preferat la alegerile prezidențiale, el arătând că nu îl susține pe Klaus Iohannis, care e candidatul PNL, pentru că nu este convins de acesta.

Întrebat, într-o emisiune la TVR 1, care este candidatul său preferat în această campanie electorală, Antonescu a răspuns: „Nu am”.

Întrebat dacă, în calitate de liberal, nu are un candidat preferat și dacă nu îl preferă nici pe candidatul propus de PNL, Antonescu a răspuns: „Nu”.

Întrebat, ulterior, de moderator de ce nu îl susține pe Klaus Iohannis, candidatul PNL la prezidențiale, Antonescu a răspuns: „Pentru că nu sunt convins”.

La observația moderatorului că el a fost cel care l-a propus pe Iohannis pentru funcția de premier și l-a „făcut” prim-vicepreședinte al PNL, Antonescu a replicat că aici este vorba de Președinția României.

„Vorbim de Președinția României aici. Aici nu e vorba de prietenie. Capacitățile diferă. Adică un om capabil să bată cuie nu e capabil să meargă și în Cosmos. Un om capabil chiar să fie prim-ministru nu e neapărat capabil să fie președinte. Sunt lucruri foarte diferite”, a spus Antonescu.

El a arătat că, pentru persoana sa, Iohannis a ridicat un semn de mare întrebare când a făcut declarații contradictorii despre evenimentele din 2012.

„În momentul în care domnul Iohannis vine și spune două lucruri contradictorii despre întâmplările din 2012, pentru mine asta, la un candidat prezidențial, e un semn de mare întrebare”, a subliniat Antonescu.

El a arătat că, în ciuda acestui lucru, ca și a altora, de detaliu, convingerea sa că România nu are nevoie de un președinte pesedist nu este zdruncinată.

„Asta nu îmi zdruncină convingerea că nu avem în ruptul capului nevoie de un președinte pesedist, în speță domnul Victor Ponta, și bineînțeles nici de vreun băsist”, a mai spus Antonescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză