Prima pagină » Știri politice » Băsescu: Dragnea a declanșat cea mai stupidă remaniere din istoria postdecembristă, doar pentru a-și reafirma puterea

Băsescu: Dragnea a declanșat cea mai stupidă remaniere din istoria postdecembristă, doar pentru a-și reafirma puterea

Traian Băsescu a afirmat, luni, că Liviu Dragnea a declanșat inutil o criză politică, în contextul în care remanierea nu va fi susținută de președintele Klaus Iohannis. El a precizat că liderului PSD a fost motivat de nevoia de a face un exercițiu de autoritate.

Traian Băsescu a afirmat, luni, că Liviu Dragnea a declanșat inutil o criză politică, în contextul în care remanierea nu va fi susținută de președintele Klaus Iohannis. El a precizat că liderului PSD a fost motivat de nevoia de a face un exercițiu de autoritate.

„Dragnea declanșază inutil o criză politică! Părându-i-se că are nevoie de un exercițiu de autoritate, Dragnea a declanșat cea mai stupidă remaniere din istoria postdecembristă. O remaniere care foarte probabil nu va avea sprijinul președintelui, o remaniere făcută într-o perioadă de sărbători catolice și ortodoxe, când, foarte probabil, va fi greu să treacă rapid o reorganizare guvernamentală prin Parlament, o remaniere făcută într-o perioadă în care UDMR a intrat într-un noncombat tactic. Și uite așa, Dragnea declanșează o criză politică, obligând trei miniștri să demisioneze prematur, într-un moment nepotrivit, doar pentru a-și reafirma puterea și autoritatea. Mare nemernic”, a scris Traian Băsescu, luni, pe Facebook.

Traian Băsescu spunea, la Congresul PMP de sâmbătă, unde au fost prezentați candidați partidului la europarlamentare, că remanierea miniștrilor Rovana Plumb și Natalia Intotero, candidați la europarlamentare pe lista PSD, putea fi făcută după alegeri, deoarece intrau, „în mod natural”, în conflict de interese.

Comitetul Executiv al PSD a decis, miercuri, remanierea unor miniștri și retragerea sprijinului politic pentru ministrul Justiției, Tudorel Toader. La finalul ședinței, premierul a anunțat că PSD a decis să-i propună pe Eugen Nicolicea la Justiție, pe Oana Florea, la Fonduri Europene și pe Liviu Brăiloiu, la Ministerul pentru Românii de Pretutindeni. Propunerile au fost transmise la Palatul Cotroceni.

Joi însă, Tudorel Toader a anunțat că demisionează de la conducerea ministerului Justiției, urmând ca premierul să transmită și această demisie către Administrația Prezidențială. Toader a precizat că va asigura continuitatea la minister până când va fi numit un alt ministru.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși