Prima pagină » Știri politice » Băsescu, printre politicienii care conduc manifestațiile pro-unioniste de la Chișinău: Cerem Parlamentelor României și Republicii Moldovei să voteze Unirea!

Băsescu, printre politicienii care conduc manifestațiile pro-unioniste de la Chișinău: Cerem Parlamentelor României și Republicii Moldovei să voteze Unirea!

Băsescu, printre politicienii care conduc manifestațiile pro-unioniste de la Chișinău: Cerem Parlamentelor României și Republicii Moldovei să voteze Unirea!
Detalii pe Gândul.

„Aici, astăzi, venim cu al doilea mare eveniment și cerem Parlamentelor de la București și Chișinău ca în cel mai scurt timp, în cinstea Centenarului Unirii, să voteze, din nou, unirea! Unii spun: e greu! Nu le e rușine? Dar acum 100 de ani românilor le-a fost mai ușor să facă Unirea? Nu, le-a fost mai greu și au făcut-o. Avem obligația ca astăzi s-o facem și noi, și vă spun pentru ce: în primul rând, suntem singura țară care mai acceptă să trăiască după voința lui Stalin și Hitler. Balticii au fost băgați prin pactul ticălos, Ribbentrop-Molotov, în Uniunea Sovietică. Astăzi, sunt în NATO și în Uniunea Europeană”, a declarat Băsescu, la „Marea Adunare Centenară”, manifestație dedicată împlinirii a 100 de ani de la unirea Basarabiei cu România.

Acesta a adăugat că România a rămas așa cum a semnat Molotov și Ribbentrop prin voința lui Stalin și Hitler.

„Este o chestiune de demnitate națională reîntregirea țării. Moldova este parte a României. Moldovenii sunt cetățeni ai României. Am văzut aici, în piață, copii, părinți cu copii de mână, oameni maturi, intelectuali, militari și toți vrem un singur lucru: reîntregirea țării. Unirea, unirea este cea de care are nevoie și România, și Republica Moldova. Nu există alt drum pentru restabilirea demnității poporului român decât reîntregirea țării. Dacă România a avut două mari obiective: unul a fost să-și asigure securitatea, a intrat în NATO. Al doilea, a fost să-și asigure prosperitatea poporului român. A intrat în Uniunea Europeană, care garantează o viitoare prosperitate. Al treilea obiectiv de țară nu poate fi decât unirea României cu Republica Moldova. Unire! Eu vă asigur că voi rămâne alături de Partidul Unității Naționale din Republica Moldova un dedicat și devotat om care va lupta pentru Unire!”, a conchis Traian Băsescu.

Recomandarea video

Mediafax
Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Noi date privind tripla crimă din Târgu Jiu. Femeia găsită moartă fusese cu doar o zi înainte la poliție. Ce a reclamat victima
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
Cu greu o mai recunoști acum pe această artistă. E celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Tronson din Autostrada A8, finanțat prin SAFE. Cine preia proiectul?
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Sucul de roșii și soia reduce inflamația la adulții cu obezitate