Prima pagină » Știri politice » Băsescu: „Voi trimite bugetul înapoi dacă rămâne așa”

Băsescu: „Voi trimite bugetul înapoi dacă rămâne așa”

Băsescu:
Președintele Traian Băsescu avertizează majoritatea parlamentară că va trimite la reexaminare legea bugetului de stat pentru 2014 "dacă rămâne așa" cum a adoptat-o Guvernul. Observațiile făcute public de Băsescu vizează bugetul suplimentat al Ministerului Dezvolării condus de Liviu Dragnea, pe care șeful statului îl suspectează că va alimenta "cele două campanii".

Președintele Traian Băsescu avertizează majoritatea parlamentară că va trimite la reexaminare legea bugetului de stat pentru 2014 „dacă rămâne așa” cum a adoptat-o Guvernul. Observațiile făcute public de Băsescu vizează bugetul suplimentat al Ministerului Dezvolării condus de Liviu Dragnea, pe care șeful statului îl suspectează că va alimenta „cele două campanii” în anul electoral care urmează.

„Voi trimite bugetul înapoi dacă rămâne așa”, a susținut Băsescu intr-un interviu la B1. Potrivit cifrelor invocate de președinte, alocările pentru modernizarea satului cresc de la 199 la 800 de milioane, iar cele pentru infrastructură județeană de la 77 la 500 de milioane. „De asemenea, 1,2 miliarde suplimentar pentru administrațiile locale. Dar în ce condiții? În condițiile în care toate acestea sunt finanțate și cu bani europeni. În acest moment avem necheltuite vreo 3 miliarde de euro și de la 1 ianuarie începe un alt exercițiu bugetar”, a obiectat Băsescu.

Proiectul legii bugetului a ajuns în această săptămână în Parlament, urmând ca vineri și sâmbătă să fie discutat în comisii și până pe 2 decembrie votat în plen.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Cum a devenit feminismul atât de divizat? Femeile încearcă să reconstruiască alianțele