Prima pagină » Știri politice » Boureanu: Declarația de adio a lui Băsescu m-a întristat

Boureanu: Declarația de adio a lui Băsescu m-a întristat

Boureanu: Declarația de adio a lui Băsescu m-a întristat
Vicepreședintele PDL Cristian Boureanu a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX, că l-a surprins și l-a întristiat declarația de adio făcută sâmbătă seara de către președintele Traian Băsescu, el precizând că va fi greu de ținut partidul unit.

Vicepreședintele PDL Cristian Boureanu a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX, că l-a surprins și l-a întristiat declarația de adio făcută sâmbătă seara de către președintele Traian Băsescu, el precizând că va fi greu de ținut partidul unit.

„Chiar dacă am anunțat că nu candidez la nici funcție, declarația de aseară a președintelui Băsescu m-a surprins și m-a întristat și mă face să cred că va fi greu să ținem partidul unit. PDL și viitoarea conducere are obligația să meargă mai departe într-o construcție pe partea dreaptă a eșicherului politic”, a spus Boureanu.

El crede că PDL traversează „un moment greu” și consideră că rezultatul votului de la Convenția PDL „a fost strâns dar corect”.

„Îl felicit pe Vasile Blaga pentru victorie, le felicit pe Elena Udrea și pe Monica Macovei pentru competiția din partid. Cred că toate cele trei moțiuni au oameni de valoare care au ceva de spus în PDL și în politica românească. Mi-aș dori să existe maturitate politică și să trecem împreună peste această Convenție”, a precizat Boureanu.

Președintele Traian Băsescu a afirmat sâmbătă seară, într-un mesaj pe Facebook, că a văzut rezultatul Convenției PDL și că „modul cum nu au înțeles să fie democrați” îl face să spună acum „definitiv și pentru totdeauna” „Adio, Partid Democrat”.

„Am văzut rezultatul Convenției PDL, cred că am fost cinstit cu acest partid. I-am spus că după aceste alegeri ne vom alege fiecare drumul. Modul cum nu au înțeles să fie democrați mă face să spun acum definitiv și pentru totdeauna: Adio, Partid Democrat. Astăzi ne-am despărțit. Ei nu mai sunt o piatră de moară pentru mine, eu nu mai sunt o piatră de moară pentru ei. Mă voi dedica construcției unei alte soluții de dreapta, cu oameni cinstiți, cu oameni care nu fug cu urnele, cu oameni care acceptă dreptul democratic al contestației și vreau să știți că nu voi face nimic pentru a aduce alături de mine vreo bucățică din PDL”, a declarat Băsescu.

După încheierea Convenției PDL, mai mulți susținători ai Elenei Udrea, printre care Cristian Petrescu, au venit la sediul partidului din Aleea Modrogan și au depus o contestație privind rezultatul votului.

Președintele Comisiei de Organizare a Convenției Nationale Extraordinare a Partidului Democrat Liberal, Ioan Bălan, a declarat, duminică, într-o conferință de presă, după soluționarea contestațiilor, că votul de la Convenția de sâmbătă a fost corect, iar subiectul este încheiat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Distrugeri în lanț la instalații eoliene din România. Investitorii cer intervenția autorităților
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Meko și Dorian Popa l-ar fi tocmit pe 'Măcelarul lui Bebino' să-l aranjeze pe Alex Bodi. Au pus preț pe capul musculosului
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit deși au împreună 4 copii. Milionarul ar avea amantă: „Nu au inimă!”
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Prima reacție a lui Ilie Bolojan, după ce România a intrat în recesiune tehnică: „Face parte din costul anticipat”
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Ce se întâmplă doctore
Artista, transformată complet! A slăbit enorm în timp record, iar acum se afișează în ținute incendiare
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Cum arată ultima suflare a unei stele aflate pe moarte?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce copiii își mănâncă secrețiile nazale?