Prima pagină » Știri politice » Boureanu: Nu văd niciun viitor al ARD; Ungureanu , Pavelescu și Neamțu trebuie cooptați în PDL

Boureanu: Nu văd niciun viitor al ARD; Ungureanu , Pavelescu și Neamțu trebuie cooptați în PDL

Boureanu: Nu văd niciun viitor al ARD; Ungureanu , Pavelescu și Neamțu trebuie cooptați în PDL
Vicepreședintele PDL Cristian Boureanu a declarat, vineri, înainte de Colegiul Director al PDL, că nu vede niciun viitor al ARD și că toți democrat-liberalii au crezut că poate să facă "dintr-un partid cu coloană vertebrală și trei partide fantomă o alianță", dar nu a mers.

Vicepreședintele PDL Cristian Boureanu a declarat, vineri, înainte de Colegiul Director al PDL, că nu vede niciun viitor al ARD și că toți democrat-liberalii au crezut că poate să facă „dintr-un partid cu coloană vertebrală și trei partide fantomă o alianță”, dar nu a mers.

„Nu văd niciun viitor al ARD, nu vreau să se supere nimeni pe mine, a fost o decizie pe care am luat-o în unanimitate și s-a dovedit că nu a fost bună. Am crezut că putem face dintr-un partid cu coloană vertebrală și trei partide fantomă o alianță care să meargă, dar nu a mers”, a spus Boureanu.

El a arătat că soluția corectă ar fi cooptarea copreședinților ARD Mihai Răzvan Ungureanu, Aurelian Pavelescu, Mihail Neamțu îm PDL și că aceasta ar fi fost soluția bună și atunci.

„Aceasta este soluția corectă și ar fi fost și atunci prin primirea lui Mihai Răzvan Ungureanu, Mihail Neamțu și Aurelian Pavelescu. Este o decizie corectă dar la acest moment nu mai depinde de noi nu știu ce decizie vor lua dânșii”, a spus Boureanu.

Boureanu a mai arătat că nu este recomandat ca actuala conducere a partidului să-și depună mandatul deoarece urmează o perioadă în care noul legislativ trebuie să se organizeze, iar PDL are nevoie de stabilitate.

„Cred că vom avea o convenție națională. nu știu dacă e momentul acum pentru depunerea mandatului actualei conduceri când partidul se organizează pentru începerea noului Parlament, când va trebui să avem negocierile pentru comisii să lăsăm acum partidul fără conducere. În mod sigur va fi o convenție națională undeva în luna martie”, a adăugat Boureanu.

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Cum și-au împărțit SUA și Israelul sarcinile înainte de a ataca Iranul
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Ce vrea să facă văduva lui Florian Pittiș, la 19 ani de la decesul artistului: „Chiar se gândește.” Drama femeii, ambii soți au avut morți fulgerătoare
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Care este cea mai bună plajă din Europa? Nu se găsește nici în Italia, nici în Spania!