Prima pagină » Actualitate » Candidat la Senat pe listele S.O.S. România, fost lucrător al Securității comuniste. Anunțul CNSAS: „A suprimat sau a îngrădit drepturi şi libertăţi”

Candidat la Senat pe listele S.O.S. România, fost lucrător al Securității comuniste. Anunțul CNSAS: „A suprimat sau a îngrădit drepturi şi libertăţi”

Candidat la Senat pe listele S.O.S. România, fost lucrător al Securității comuniste. Anunțul CNSAS:

Informații importante devoalate de Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS), care a anunţat joi că Alexandru Amititeloaie, candidat la Senat pe listele partidului S.O.S. România, a fost lucrător al Securităţii comuniste. Reamintim că pe 1 decembrie cetățenii sunt chemați la urne pentru a vota în cadrul alegerilor parlamentare.

Alegerile parlamentare din România vor avea loc de Ziua Națională, fiind a zecea oară când se desfășoară astfel de alegeri după Revoluția din 1989.

CNSAS: „A desfăşurat activităţi prin care a suprimat sau a îngrădit drepturi şi libertăţi fundamentale ale omului”

Alexandru Amititeloaie este conferenţiar universitar la Universitatea „George Bacovia” din Bacău, el având şi o pensie specială de la MAI, în cuantum de 72.400 lei anual, conform declaraţiei de avere depusă în luna septembrie, potrivit informațiilor Agerpres.

CNSAS susţine – cu privire la verificarea candidaţilor la alegerile parlamentare din 1 decembrie – că a primit de la Birourile Electorale Judeţe listele integrale de candidaţi, conţinând date despre 8.288 de persoane.

Potrovit informațiilor citate, un număr de 5.242 de persoane nu fac obiectul verificărilor prevăzute de art.2 lit. b din OUG 24/2008, fiind născute după data de 22 decembrie 1973.

În schimb, CNSAS a identificat o persoană care a lucrat pentru fosta Securitate, respectiv Alexandru Amititeloaie, candidat la Senat din partea partidului S.O.S. România, condus de Diana Şoşoacă.

„Ca urmare a verificărilor finalizate până în prezent, în rândul candidaţilor a fost identificată o persoană care a avut calitatea de lucrător al Securităţii, în sensul prevăzut de art.2 lit a din OUG 24/2008, respectiv, ‘… în perioada 1945-1989, a desfăşurat activităţi prin care a suprimat sau a îngrădit drepturi şi libertăţi fundamentale ale omului’, aşa cum rezultă din Sentinţa civilă nr. 3590/29.10.2009 a Curţii de Apel Bucureşti”, spune CNSAS.

Conform documentelor de la CNSAS, Alexandru Amititeloaie a avut gradul de căpitan şi funcţia de şef Birou Contrainformaţii la UM 02910 – Rădăuţi din cadrul Direcţiei a IV- a (1986, 1987), iar în această calitate el a probat deschiderea urmăririi informative a unui ofiţer semnalat că sora sa a rămas ilegal în străinatate.

Curtea de Apel Bucureşti a decis în octombrie 2009 că Alexandru Amititeloaie a fost lucrător al Securităţii

Mai exact, Alexandru Amititeloaie ar fi aprobat mai multe măsuri informativ- operative:

  •  încadrarea informativă obiectivului cu sursele „JAR GHEORGHE” şi „VANEA” pentru a stabili: comentarii pe care le face obiectivul referitor la rudele rămase ilegal în străinătate, concepţiile morale, politice şi modul în care acestea interpretează anumite evenimente politice interne sau internaţionale, semnalarea persoanelor din mediul de relaţii al obiectivului şi familia acestuia, dacă obiectivul audiază şi colportează ştirile transmise de posturile de radio străine;
  •  încadrarea informativă a soţiei obiectivului la locul de muncă;
  •  interceptarea corespondenţei şi a convorbirilor telefonice.

CITIȚI ȘI:

AEP a făcut două PLÂNGERI joi dimineață către Poliție și Parchet în cazul finanțării campaniei lui Călin Georgescu

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Astronomii tocmai au descoperit că unul dintre sateliții lui Saturn are o influență uriașă asupra planetei