Prima pagină » Știri politice » Candidatura Gabrielei Firea, VOTATĂ în unanimitate de Consiliul Național Politic al PSD / Firea: ,,A trecut vremea candidaților independenți”

Candidatura Gabrielei Firea, VOTATĂ în unanimitate de Consiliul Național Politic al PSD / Firea: ,,A trecut vremea candidaților independenți”

Gabriela Firea a fost votată vineri în unanimitate de Consiliul Politic Naţional al PSD pentru a candida la primăria Capitalei. 

UPDATE ORA 12.40

Vreau să le mulţumesc tuturor colegilor din ţară care au votat în unanimitate propunerea ca eu să reprezint PSD la alegerile locale din Bucureşti pentru poziţia de primar general, a declarat Firea.

UPDATE ora 11:00

Gabriela Firea a ajuns la sediul PSD și, înainte de a intra, a răspuns întrebărilor jurnaliștilor, punctând faptul că electoratul își dorește oameni politici asumați.

A trecut vremea candidaților independenți. De ce? Pentru că cetățenii nu își doresc acest lucru. Își doresc oameni politici asumați, cu bune, cu rele, cu fapte bune, cu greșeli, cu recunoașterea greșelilor”, a declarat Gabriela Firea.

Candidata PSD a mai spus că, deși este timpul scurt, are încredere în șansele sale și că dorește să continue lucrările începute în timpul primului său mandat, din perioada 2016-2020.

După o ședință de 15 ore, PSD și PNL au decis să meargă fiecare cu candidatul propriul, iar Gabriela Firea va candida din partea social-democraților pentru un nou mandat la Primăria Capitalei.

Joi seara, judecătorii Biroului Electoral Central au decis ruperea vechii Alianțe, înregistrată de PSD și PNL, procedură necesară după ce social-democrații au decis să nu mai continue cu candidatul independent la Primăria Capitalei Cătălin Cîrstoiu.

Această decizie îl afectează pe Daniel Băluță care trebuie să adune din noi semnături, iar George Tuță, care își programase înscrierea la Biroul Electoral Sector 1, din partea PSD-PNL, a fost nevoit să amâne evenimentul, pentru a se conforma noilor proceduri.


CITEȘTE ȘI:

Cum a AFLAT Gabriela Firea că medicul Cîrstoiu este candidatul Coaliției, în locul ei: „Mi s-a spus: va trebui să desemnăm un candidat independent”

Gabriela Firea, despre posibila RETRAGERE a lui Piedone din cursa pentru București și contraoferta PSD-ului: „Am colaborat, am avut o relație bună”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia