Prima pagină » Eu Primar » Care este cel mai important obiectiv al liberalilor la alegeri, după câștigarea Bucureștiului

Care este cel mai important obiectiv al liberalilor la alegeri, după câștigarea Bucureștiului

Care este cel mai important obiectiv al liberalilor la alegeri, după câștigarea Bucureștiului
Copreședintele PNL Alina Gorghiu susține că Primăria Iași este cel mai important obiectiv al liberalilor, după câștigarea Bucureștiului, în timp ce Vasile Blaga consideră că o victorie a PNL la Iași ar fi un semnal important pentru scrutinul parlamentar din toamnă, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Alina Gorghiu a declarat, duminică, la Iași, într-o conferință de presă, că pentru PNL „câștigarea Primăriei Iași este cel mai important lucru după câștigarea Bucureștiului”, ea precizând că la alegerile locale municipiul Iași este o miză pentru PNL.

„Iașiul a fost izolat și în continuare discutăm despre proiecte precum autostrada Iași – Târgu Mureș, despre spitalul regional și alte investiții, dar le discutăm degeaba, pentru că până acum PSD care a guvernat în această regiune a promis, dar n-a realizat nimic. PSD și-a pedepsit electoratul din Moldova”, a spus Alina Gorghiu.

La rândul său, copreședintele liberal Vasile Blaga a afirmat, în aceeași conferință de presă, că Moldova și Oltenia nu mai reprezintă monopolul PSD, pentru că social-democrații le-au considerat doar bazine electorale ale stângii, fără a se preocupa și de dezvoltarea economică a celor două regiuni.

„Moldova nu mai este monopolul absolut al PSD, la fel ca și Oltenia, pentru că social-democrații s-au comportat așa cum nu trebuie cu aceste provincii mari. Le-au considerat bazine de vot ale stângii, iar modul în care au administrat aceste regiuni le vedem cu toții. Diferențele de dezvoltare între Transilania și celelalte două provincii cresc, din păcate”, a afirmat Vasile Blaga.

El a adăugat că o victorie a PNL la Iași în alegerile locale ar fi un semnal important pentru ceea ce se va întâmpla în toamnă, la scrutinul pentru alegerea noului Parlament.

Liderii PNL Alina Gorghiu și Vasile Blaga vor participa, duminică, la Iași, la manifestările oficiale organizate în oraș de Ziua Unirii, la eveniment urmând să fie prezenți și președintele Klaus Iohannis și premierul Dacian Cioloș.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman